Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

informacja o projekcie

 „Operacji Mundial”

Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański jako pierwsza w Polsce wprowadziła do księgozbioru „Operację Mundial” Krzysztofa Kawy oraz Remigiusza Półtoraka – kilka dni przed oficjalną premierą, miesiąc przed inauguracją XXII Mistrzostw Świata w Katarze!

Mundial to święto fanów piłki nożnej, które odbywa się od 1930 roku, w cyklu czteroletnim. Niezależnie od tego jak bardzo interesujemy się (lub nie) piłką nożną, to wiemy jak wielkie emocje wzbudza ta dyscyplina sportowa. Nie trzeba grać, nie trzeba nawet chodzić na mecze. Wystarczy włączyć rozgrywki na małym ekranie i jeśli samemu się ich nie śledzi, jest duże prawdopodobieństwo, że w przeciętnym mieszkaniu jest ktoś, kto będzie przed telewizorem emocjonował się tym, co się dzieje na boisku pomiędzy rywalizującymi drużynami.

Piłka nożna to nie tylko sportowa rozgrywka. To wielki biznes i równie wielka polityka. Kupowanie klubów, transfery piłkarzy za olbrzymie pieniądze, wybuchające skandale korupcyjne. Dostrzegamy jaki wpływ na innych mają „gwiazdy futbolu”, a przecież świat piłki, to nie jest tylko świat piłkarskich sław. Dzieją się tu rzeczy, których przeciętny kibic nie rozumie, ani nawet się tym nie interesuje. Tymczasem to tutaj rozgrywane są wielkie sprawy tego świata. Bo jakie były racjonalne przesłanki, aby tegoroczny mundial odbywał się w kraju, który z piłką nożną nigdy nie miał nic wspólnego? Na dodatek jest wielkości województwa świętokrzyskiego? Dlaczego poprzedni mundial odbył się w Rosji, która przecież już wtedy była w stanie wojny, atakując terytorium Ukrainy i anektując Krym? Dlaczego Rosja w chwili obecnej została wykluczona z rozgrywek? Bo konflikt stał się bardziej widoczny? Czy to dobrze, czy nie? Kto o tym decyduje? Jaki wpływ ma opinia publiczna, organizacje stojące na straży praw człowieka?

O piłce nożnej w polityczno-społecznym ujęciu piszą Krzysztof Kawa i Remigiusz Półtorak w książce, która będzie miała swoją premierę 13 października tego roku. W naszej bibliotece kilka dni przed ukazaniem się książki na polskim rynku, możemy jako pierwsi ogłosić, że książkę już mamy! Z dedykacją dla czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański od Remigiusza Półtoraka, jednego z autorów.

Książka napisana przez pasjonatów piłki nożnej, którzy w ramach dziennikarskich podróży uczestniczyli w największych sportowych imprezach na całym świecie. Oparta nie tylko na osobistych rozmowach, obserwacjach i doświadczeniach, ale również na literaturze oraz publikacjach, które nigdy nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym, a które wnoszą wiele ciekawych, nieznanych wątków. Bibliografia opracowana dla każdego z rozdziałów dodaje wiarygodności prowadzonym na łamach książki analizom. Równie imponujący jest indeks nazwisk, które się w niej pojawiły. Liczba osób zaangażowanych w „piłkę nożną” to kolejna przesłanka zdradzająca, jak duże znaczenie ma ona dla świata.

Autorów książki jest dwóch. Łączy ich wspólna pasja i doświadczenie pracy w magazynie sportowym „Tempo” oraz w „Dzienniku Polskim”. Krzysztof Kawa jest obecnie szefem działu sportowego wspomnianego dziennika oraz „Gazety Krakowskiej”. Z kolei Remigiusz Półtorak jest wydawcą wiadomości w Wirtualnej Polsce. Obaj wiedzą jak pisać, aby innym chciało się czytać.

Autorzy przytaczając nieznane fakty, analizując i interpretując fakty powszechnie znane, podchodzą krytycznie do przyjętych wcześniej interpretacji, ale przede wszystkim pokazują pewien proces, który od ponad dziewięćdziesięciu lat toczy się w świecie sportu. Książka, która jest literaturą faktu, przedsięwzięciem dziennikarskim, jest napisana jak encyklopedia, ale jest także ciekawą opowieścią. Nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jakie mechanizmy rządzą współczesnym światem. Czyta się ją jak dobrą powieść, w wielu momentach sensacyjną.

Książkę będzie można wypożyczyć – jeszcze przed jej oficjalną premierą – w Mediatece w Straszynie, a wkrótce również w Wiślinie i Cieplewie.

Na zdjęciu: współautor „Operacji Mundial” Remigiusz Półtorak i Wioletta Toruńczak, kierująca Biblioteką Publiczną Gminy Pruszcz Gdański.