Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Plenerowym nabożeństwem dziękczynnym w intencji rolników i wsi, odprawionym przez ks. Krzysztofa Hapkę, proboszcza parafii Juszowie, rozpoczęły się w niedzielne południe Dożynki Gminny Pruszcz Gdański w Cieplewie. Zakończenie imprezy też było tradycyjne - z tańcami przy muzyce na żywo.

Niespodziankę sprawili wszystkim gospodarze uroczystości - starostowie Katarzyna Sulima, sołtys Łęgowa, i Edward Leszczyński, sołtys Cieplewa. Oboje zaprezentowali się gościom pięknie wystylizowani w kostiumach jak z sielanki, częstując wszystkich najpierw dożynkowym chlebem, a potem napojami i grochówką.

Gdy na scenie można było podziwiać kolejno występy zespołu „Jagódki”, podopiecznych warsztatów wokalnych i tanecznych OKSiBP czy kapel ludowych, na terenie festynu rozmaitością oferty handlowej wabił jarmark wiejski ze świeżymi jajkami, owocami, warzywami i inną ekologiczną żywnością czy wyrobami rękodzielniczymi. Hodowcy drobiu i ptactwa ozdobnego prezentowali rozmaite skrzydlate stworzenia. Najmłodszych kusiły atrakcje wesołego miasteczka, a łasuchów stoiska gastronomiczne Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło też oryginalnych bułek maślanych w kształcie koguta, wykonanych przez Piekarnię Mielnik ze Straszyna. Śmiałkowie mogli spróbować swych sił w konkurencjach sprawnościowych.

Rozstrzygnięto trzy konkursy: na wieniec, ciasto owocowe i nalewkę. W konkursie na najpiękniejszy wieniec w tym roku zwyciężyło sołectwo Rokitnica. Sołtys Danuta Czerwińska z koleżankami z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich odebrała czek na 500 zł. Drugie miejsce zajęła sąsiednia wieś – Radunica (nagroda - czek na 400 zł). Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się Lędowo i Wiślinka(nagrody – czeki na 300 zł). Sołtysi pozostałych wsi, które również wykonały korony żniwne, otrzymali nagrody pocieszenia - czeki na kwotę 100 zł.
W konkursach kulinarnych bank z nagrodami rozbiło Przejazdowo, a owocami, które najchętniej wykorzystywały autorki zgłoszonych wypieków, były maliny.
Nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie na ciasto ufundowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wręczył ją Marcin Wittner, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Pruszczu Gdańskim, a laureatką okazała się Anna Kapelińska z Przejazdowa. Jej pięknie ozdobiony i równie smaczny torcik z malinami zachwycił oczy i podbił podniebienia wszystkich degustujących ciasta. Drugą nagrodę jurorzy przyznali malinowej chmurce, wykonanej przez Mirosławę Krzoskę (Przejazdowo), a trzecie „maliniakowi” Anny Darasewicz z Cieplewa.
Nagrodę za zajęcie 1 miejsca w konkursie na nalewki ufundowała Pomorska Izba Rolnicza. W jej imieniu Janusz Sampolski nagrodę wręczył… swojej żonie Wiesławie, która zdaniem jurorów wykonała najlepszy napitek – z czarnej porzeczki i grejpfruta. „Drugim miejscem smakowała” jurorom pigwówka Anny Kapelińskiej, a trzecie miejsce przyznali Renacie Jelińskiej ze Straszyna za trunek z mirabelek.

Wieczorem na scenie można było pośmiać się na kabaretowym programie „Disco Kurnik” i na zakończenie potańczyć przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu o nazwie… Otoczeni Przez Bydło.