Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Wioletta Toruńczak w bibliotece

Z dumą i radością informujemy, że Wioletta Toruńczak, kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański i Mediateki, została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie im. Olgi Rok! Naszej Koleżance serdecznie gratulujemy i życzymy, aby praca była dla Niej zawsze źródłem osobistej satysfakcji, a okoliczności zawsze sprzyjały rozwojowi społeczności lokalnej, wśród której realizowane są projekty i działania biblioteczne OKSiBP.

Kapituła konkursu im. Olgi Rok nagradza za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki z książkami, ale również miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli i doświadczeń, że jest to coraz częściej centrum społecznej aktywności, oddolnych inicjatyw i współdziałania.

Konkurs im. Olgi Rok jest finansowany ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy Anny Rok, która chciała w ten sposób upamiętnić działalność swojej babci. „Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania. Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach” mówi założycielka Funduszu.

Konkurs wspiera rozwój osobisty pracowników bibliotek, którzy potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności.

Decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień podjęła Kapituła Konkursu. Przy ocenie zgłoszeń brano pod uwagę w jakim stopniu działalność kandydatki, jej całokształt doświadczeń życiowych, zaangażowanie w działalność biblioteki i współpracę ze społecznością i lokalnymi partnerami, może być inspiracją dla innych. Celem konkursu było wsparcie rozwoju osobistego oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które podobnie jak Olga Rok, potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, przełamywania stereotypowego myślenia o bibliotece, przy jednoczesnym zaangażowaniu innych do wspólnego działania.

Partnerami Konkursu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.

O przyznaniu wyróżnienia zadecydowała Kapituła Konkursu w składzie:
Joanna Lempart, dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Jacek Królikowski, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Paweł Łukasiak, prezes Zarządu Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Beata Jasiak, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego i Badań Czytelniczych Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Agata Urbanik, facylitatorka, trenerka i badaczka społeczna,
Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, pisarka, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa,
Anna Polus, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze,
Natalia Sarata, Fundacja Regener Akcja i Anna Rok, inicjatorka konkursu, wnuczka Olgi Rok.

Ceremonia rozdania nagród i wyróżnień odbyła się podczas tegorocznego Kongresu Bibliotek, który odbywał się w Piasecznie oraz w Gdyni.