Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie otrzymał grant w wysokości 2 tysięcy zł na zakup nowości wydawniczych. To nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki za wzrost czytelnictwa w gminie.

MKiDN wraz z IK co roku rozdzielają dotacje dla bibliotek w całym kraju. Dodatkowo przyznają również nagrody dla placówek, proponujących ciekawe formy pracy z czytelnikami, mające na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W tym roku doceniono m.in. działania Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański , która wraz z obiema filiami (w Straszynie i Wiślinie) w ciągu zaledwie roku (od 1 lipca 2014 do końca czerwca br.) pozyskała 267 nowych użytkowników!
Przyczyniły się do tego organizowane w tych placówkach m.in.: lekcje biblioteczne dla uczniów gminnych szkół, wieczory podróżnicze, wspólne czytanie lektur, warsztaty rodzinne, spotkania z pisarzami i artystami reprezentującymi inne dziedziny sztuki czy wreszcie „wyjście" z książkami poza biblioteczne mury.
- Nasze stoiska literackie można bowiem odwiedzać podczas gminnych festynów czy imprez plenerowych – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP. - Zachęcamy w ten sposób zarówno najmłodszych jak i dorosłych mieszkańców do korzystania z naszych zasobów.
Ponadto w ciągu ostatniego roku znacznie wzbogacił się księgozbiór placówki – zarówno o najświeższe i najbardziej reklamowane propozycje edytorskie, jak i nowe wydania klasyki. Oprócz literatury pięknej można też znaleźć również rozmaite poradniki czy literaturę faktu, a wśród proponowanych tytułów są zarówno te w formie tradycyjnej, drukowanej, jak i audiobooki.
Efekty tych starań są widoczne i wymierne. Od stycznia do końca marca ub. roku w Cieplewie zanotowano 1386 wypożyczeń. Od kwietnia do końca czerwca trwało tzw. skontrum, czyli kontrola księgozbioru, związana z przejęciem biblioteki w struktury gminnej instytucji kultury. W okresie wrzesień - grudzień 2014 – wypożyczono 2084 tytułów, czyli łącznie 3470 książek w 2014 roku. Tymczasem do końca czerwca tego roku czytelnicy wypożyczyli już 3711 woluminów! Jak więc wynika ze statystyki, w gminie Pruszcz Gdański udało się rozbudzić w mieszkańcach zainteresowanie literaturą.

NOWE KSIĄŻKIDziś do biblioteki w Cieplewie trafiły nowe woluminy.