Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Informujemy, że w środę, 26 czerwca 2019 r. Biblioteka Publiczna w Cieplewie oraz filie biblioteczne w Straszynie (Mediateka) i Wiślinie będą zamknięte dla czytelników z powodu prac wewnętrznych. Ponadto latem w bibliotekach nastąpią zmiany w godzinach funkcjonowania wypożyczalni i czytelni.

Młodzież ze szkół podstawowych z pewnością nie może pamiętać wydarzeń przełomowego dla historii Polski roku 1989. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w konkursie poprzez zdobywanie informacji od starszego pokolenia – rodziców, dziadków, sąsiadów i znajomych. 30 lat temu byli oni przecież uczestnikami przemian społeczno-politycznych oraz gospodarczych w Polsce.

W bibliotece w Wiślinie 10 czerwca odbyły się zajęcia, których motto brzmiało: "Nic tak nie rozwija dziecięcej wyobraźni, jak czytanie pięknych i mądrych książek". Wzięli w nich udział uczniowie drugiej klasy wraz z wychowawczynią. Głównym punktem spotkania była wspólna lektura opowiadania pt.: „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego.

Na lekcję biblioteczną do Mediateki przyleciały "Wilgi" z Przedszkola Gminnego w Straszynie. 7 czerwca dzieci zwiedziły bibliotekę i zapoznały się z zasadami wypożyczania lektur. Później, podczas zajęć plastycznych, każdy wykonał kolorową zakładkę do książki.

UWAGA - we wtorek, 11 czerwca, w godz. 10:00-13:00 Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański będzie nieczynny. Tego dnia do godz. 14:00 będą również zamknięte filie biblioteczne: w Wiślinie i Mediateka w Straszynie. Za utrudnienia przepraszamy.

Czy dorośli wiedzą co to są Strachulce? Dzieci wiedzą! Zwłaszcza te uczęszczające na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Straszynie. Powieść Doroty Wieczorek pt. "Strachopolis" stała się inspiracją do stworzenia przez klubowiczów krótkiego opowiadania o ataku Strachulców. Spotkanie zakończyła gra "Potwory do szafy". Chętnych zapraszamy po nową lekturę DKK. Będzie to: "Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego.

Jak w gminie Pruszcz Gdański będziemy obchodzić 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów przeprowadzonych 4 czerwca 1989 r.? Organizatorzy zaplanowali m.in.plenerową wystawę fotografii pt. „Solidarnie ku wolności”. Ekspozycja udostępniona gminie przez Europejskie Centrum Solidarności będzie dostępna 2 i 3 czerwca na terenie OKSiBP w Cieplewie.

Potwory do szafy! - to nazwa gry, którą rozegramy podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Mediatece w Straszynie, przy okazji omawiania książki "Strachopolis". Mamy też prośbę do rodziców - pomóżcie pociechom w czytaniu, ponieważ ta lektura ma 316 stron. Na spotkanie poświęcone powieści Doroty Wieczorek zapraszamy 31 maja o godz. 17:00.