Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Laureaci konkursu na wieniec dożynkowy na scenie ze starostami i wójt gminy Magdaleną Kołodziejczak (od lewej)

Tradycyjnie paradą z pocztem sztandarowym i wieńcami żniwnymi oraz mszą z dziękczynieniem za plony rozpoczęły się tegoroczne gminne dożynki, zorganizowane 3 września w Cieplewie. Rolnicze święto otworzyli Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, Przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski oraz tradycyjnie starostowie.

Podczas festynu goście mogli obejrzeć występy artystyczne (tym razem aż na dwóch scenach!), zrobić zakupy na rozmaitych stoiskach: producentów żywności czy rękodzielników, a nawet kupić książki na kiermaszu zorganizowanym przez gminną bibliotekę publiczną. W strefie warsztatowej młodsi wraz z rodzicami uczestniczyli w różnorodnych zajęciach przygotowanych przez OKSiBP. Pod okiem naszych instruktorów i zaproszonych gości pletli wianki ze zboża i polnych kwiatów, malowali barwne koguty na płótnie, tworzyli koguty ze słomy i sznurka. Lepili naczynia i ozdoby z gliny, mogli też z bliska zobaczyć ozdobne kolorowe kurki. Doświadczali też jak pracochłonną czynnością było pranie w czasach, zanim pojawiła się elektryczność i zmechanizowana została praca w gospodarstwach domowych. Każdy mógł spróbować swoich sił, piorąc białe koszule w szarym mydle na starodawnej tarze czy zobaczyć unikatową już dziś pralkę typu „Frania” czy maglownicę.

Wydarzenie urozmaicił przejazd oldskulowych ciągników rolniczych i zorganizowany przez Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański poczęstunek gorącą zupą.

Na małej scenie wystawiliśmy spektakl „Niebieska dziewczynka”. Wystąpił tu także iluzjonista oraz dzieci i młodzież doskonaląca muzyczne czy taneczne umiejętności na warsztatach realizowanych w OKSiBP. Tymczasem na dużej scenie zaprezentowała się orkiestra dęta z Grudziądza, Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”, cover band z piosenkami Majki Jeżowskiej oraz kabaret Moherowe Berety i grające tradycyjne melodie ludowe zespoły – Kapela Brodów i Teofil, który zachęcał uczestników do tańca.

Rozstrzygnęliśmy tradycyjne konkursy dożynkowe na wieniec (1 miejsce: Jagatowo, nagrodzone również pucharem ufundowanym przez Pomorską Izbę Rolniczą, 2 miejsce: Wiślina, 3 miejsce: Radunica). W kategorii ciast owocowych triumfował Bogdan Kwiecień z Rotmanki, który zaprezentował egzotyczne ciasto kokosowe z kremem ananasowym. Drugą lokatę jurorzy przyznali Marcie Cwalinie z Żukczyna za „owocowe lato z galaretką”. Trzecim miejscem docenili zaś śliwkę w cieście Ewy Janik również z Rotmanki. Według konkursowej komisji najlepsze walory smakowe prezentowała nalewka z pigwy Anny Legutko z Borzęcina, 2 miejsce zajęła Małgorzata Gołofit z Bystrej (autorka jeżynówki). Na trzecim miejscu sklasyfikowano malinówkę Karoliny Karpińskiej z Cieplewa. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Można było wesprzeć zbiórkę środków na leczenie 10-miesięcznej Gai Butkiewicz ze Straszyna, której rodzice gromadzą fundusze na operację chorej dziewczynki, zaplanowaną w Genewie.

Atrakcji nie brakowało na stanowiskach promujących instytucje (OSiR) i organizacje prowadzące działalność sportową czy w „ wesołym miasteczku” czyli w strefie urządzeń pneumatycznych i nie tylko, ze zjeżdżalniami i karuzelą. Dzięki obecności ekipy firmy Altvater-Eneris dzieci oglądały z bliska nowoczesną śmieciarkę i mogły zagrać w grę plenerową poświęconą ekologii i recyklingowi.

Jak zwykle organizatorów wsparli m.in. niezawodni strażacy z jednostek OSP, straż gminna, zespół zarządzania kryzysowego, firmy oraz mieszkańcy gminy i wolontariusze.

Sponsorem wydarzenia była firma Polhoz, której dziękujemy za okazane wsparcie.

Przygotowanie sceny głównej.
Przygotowanie wystawy w strefie warsztatowej.
Parada dożynkowa z wieńcami. Na pierwszym planie przedstawiciele gospodarzy sołectwa Cieplewo.
Poczęstunek - zalewajka przygotowana przez Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański.
W strefie jarmarku swoje stoiska wystawiło kilkudziesięciu rękodzielników.
W miasteczku festynowym każdy mógł znaleźć dla siebie jakąś atrakcję.
Skoki w uprzęży na trampolinach, pneumatyczne zjeżdżalnie i minipociąg czekały na młodszych uczestników festynu.
Niespodzianką dożynkową była parada zabytkowych ciągników rolniczych.
Autor rysunku koguta zdobiącego tegoroczny plakat i inne grafiki dożynkowe, Konrad Skaliński z wójt Magdaleną Kołodziejczak i starostami dożynek.
Małgorzata Gołofit z Bystrej - nasza koleżanka z biblioteki w Straszynie (żadnej prywaty - jurorzy oceniali w ciemno!) - została jedną z laureatek konkursu na domową nalewkę. Gratulujemy Gosiu!
Rozstrzygnięcie konkursów kulinarnych i wręczenie nagród laureatom na scenie dożynkowej
Rozstrzygnięcie konkursów kulinarnych i wręczenie nagród laureatom na scenie dożynkowej. Wójt Magdalena Kołodziejczak gratuluje mieszkankom Jagatowa najpiękniejszego wieńca 2023!
Starostowie dożynek, wójt Magdalena Kołodziejczak i laureatka II miejsca w konkursie na ciasto z owocami - Marta Cwalina z Żukczyna
Na scenie ze starostami i wójt Magdaleną Kołodziejczak laureaci konkursu na wieniec dożynkowy
Świeżą wodę z owocami serwowały dla ochłody uśmiechnięte przedstawicielki spółki Eksploatator
Dzieci mogły ozdabiać buzie kolorowym makijażem.
Na małej scenie dla najmłodszych wystąpił iluzjonista.
Na głównej scenie wystąpił kabaret Moherowe Berety.
Publiczność rozbawiona występem kabaretu Moherowe Berety.
Publiczność rozbawiona występem kabaretu Moherowe Berety.
Publiczność rozbawiona występem kabaretu Moherowe Berety.
Publiczność rozbawiona występem kabaretu Moherowe Berety.
Na sznurach schła bielizna wyprana w balii na tarze.
Na sznurach schły białe koszule i inna bielizna wyprana w balii na tarze.
Warsztaty ceramiki poprowadził instruktor Mateusz Michalczyk (pierwszy z lewej).
Zajęcia ceramiczne w strefie warsztatowej.
Spektakl
Publiczność przed małą sceną w strefie warsztatów.
Publiczność przed małą sceną w strefie warsztatów.
Publiczność przed małą sceną w strefie warsztatów.
Warsztaty tworzenia kogutów ze słomy i sznurka.
Publiczność przed małą sceną w strefie warsztatów.
Strefa warsztatów.
Zajęcia z malarstwa w strefie warsztatów poprowadziła instruktorka Agnieszka Michalczyk (na zdjęciu stoi w środku).
Występ Kapeli Teofil, na scenie czworo muzyków.