Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Scena zbiorowa z płonącą biblioteką ze spektaklu "Don Kichot"

Spektaklem „Don Kichot” zakończył się VII Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL w Juszkowie. Wydarzenie na dobre zrosło się już z Centrum Rekreacji nad Radunią i kalendarium gminnych imprez plenerowych, przypominając, że pomału acz nieuchronnie kończą się wakacje.

Tradycyjnie FOTEL otworzyli Grzegorz Cwaliński, dyrektor festiwalu oraz Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański - organizatora wydarzenia, i Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, która wręczyła artystom symboliczny klucz do miasteczka festiwalowego, czyli centrum dobrej zabawy i magicznego świata baśni.

Tegoroczna edycja festiwalu, była skromniejsza niż poprzednie, bo trwała tylko jeden dzień. Jednak tak jak poprzednie obfitowała w atrakcje zarówno dla najmłodszych miłośników teatru lalkowego, jak i tych już całkiem dorosłych widzów.

– Gościliśmy w sumie siedem teatrów z całej Polski, które zagrały łącznie trzynaście spektakli. W tym roku nie wydrukowaliśmy ulotek z programem. Po to by ograniczyć zużycie papieru, ale też z uwagi na nader niepokojące prognozy pogody na „fotelowy” weekend. W sobotę, w dniu imprezy na ekranach naszych smartfonów mogliśmy zobaczyć alerty ostrzegające przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Dlatego niemal do samego końca nie wiedzieliśmy, gdzie ostatecznie uda nam się rozlokować sceny dla poszczególnych artystów. Na bieżąco dostosowywaliśmy nasz „rozkład jazdy” do sytuacji – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński. – Gdy zaczęło trochę mocniej padać, z przedstawieniem „W siano południe” Marka Żyły i publicznością schroniliśmy się w świetlicy.

Pozostałe spektakle udało się zagrać w tradycyjnej, plenerowej formule. Widzowie spotkali się z aktorami, których znali z poprzednich edycji festiwalu, ale nie zabrakło „fotelowych” debiutantów. Po raz pierwszy w Juszkowie wystąpił kilkunastoosobowy zespół teatru HoM z Tychów. Jego porywająca i niezwykle widowiskowa adaptacja „Don Kichota”, z ogromnymi lalkami wzbudziła zachwyt i ogromny aplauz.

– Ogromnie dziękujemy naszej niezawodnej publiczności za tak liczne przybycie, pomimo kapryśnej pogody – podkreślają organizatorzy. – I wszystkim, którzy wsparli wydarzenie, w tym fantastycznym mieszkańcom sołectwa, którzy samodzielnie wykonali piękny kwiatowy witacz przy drodze dojazdowej!

W strefie gastronomicznej festiwalowych gości karmili m.in. patron wydarzenia Piekarnia-Cukiernia Mielnik oraz koła gospodyń z sołectw Cieplewo i Łęgowo, a przedstawiciele spółki Eksploatator poili dla ochłody wodą.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Gdańskiego Marian Cichon oraz Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

Patroni medialni: Radio Plus, Radio Spin, Radio Toksyna, Czas Dzieci, e-teatr.pl, Kwartalnik Artystyczno-Historyczny Neony Tożsamość, teatralny.pl i Teatr dla Wszystkich.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, strażakom lokalnych jednostek OSP i zespołowi gminnego zarządzania kryzysowego oraz wszystkim instytucjom i firmom, które okazały nam życzliwość i wsparcie! I jeszcze raz gorąco dziękujemy naszej wspaniałej publiczności! Cieszymy się, że znów mogliśmy być z wami i - miejmy nadzieję - do zobaczenia za rok!

Gala otwarcia - od lewej: Grzegorz Cwaliński dyrektor festiwalu, wójt Magdalena Kołodziejczak, Marzena Biernacka, wicestarosta powiatu gdańskiego i Marcin Marzec z teatru Barnaby
Wójt Magdalena Kołodziejczak przekazuje klucze do festiwalu aktorom teatru HoM z Tychów
Wójt Magdalena Kołodziejczak przekazuje klucze do festiwalu aktorom teatru HoM z Tychów
Aktorzy tyskiego teatru HoM z kluczem festiwalowym
Aktorzy teatru HoM z kluczem festiwalowym
Na
Aktorzy teatru HoM z kluczem festiwalowym
Festiwalowa publiczność przed główną sceną
Na scenie Małgorzata Linkiewicz, aktorka teatru Pod Orzełkiem z lalkami do spektaklu
Festiwalowa publiczność przed sceną przy świetlicy
Festiwalowa publiczność przed sceną przy świetlicy
Festiwalowa publiczność ogląda
Festiwalowa publiczność przed sceną przy świetlicy, podczas spektaklu
Spektakl
Publiczność przed sceną przy świetlicy
Spektakl
Spektakl
Publiczność spektaklu
Publiczność spektaklu
Spektakl
Spektakl
Publiczność przed sceną przy świetlicy
Publiczność przed sceną przy świetlicy
Od lewej aktorzy teatru Trupa Pana Wnuka, dziecięca publiczność i Marcin Marzec z Teatru Barnaby
Spektakl
Nasi dzielni
Spektakl
Spektakl
Publiczność spektaklu
Spektakl
Publiczność przed sceną przy świetlicy
Spektakl Teatru Barnaby
Dzieci przed sceną przy świetlicy
Spektakl
Mariusz Orzełek i Małgorzata Linkiewicz w spektaklu
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Finał FOTEL-a, od lewej wójt Magdalena Kołodziejczak i aktorzy tyskiego teatru HoM