Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

 

Dzięki wygranej w drugiej edycji programu grantowego ENERIS, w 2017 roku w Mediateka w Straszynie zrealizowała przedsięwzięcie pod nazwą „Pracowita rzeka Radunia. Nasza własna elektrownia wodna”.

Przedsięwzięcie zainicjowano w związku z potrzebą edukacji ekologicznej młodzieży. Uczestnikami projektu byli uczniowie szkół w Straszynie, Rotmance i Borkowie. Celem było wykorzystanie walorów turystycznych okolicy do przybliżenia tematyki ekologicznego wytwarzania prądu, bezpiecznego obchodzenia się z energią elektryczną i - co najważniejsze - propagowanie oszczędnego używania prądu elektrycznego.

Projekt obejmował: wycieczkę szlakiem elektrowni wodnych na Raduni (Rutki, Łapino, Bielkówko, Straszyn) połączoną z nagrywaniem przez młodzież filmów na temat tych obiektów, warsztat montażu filmu, warsztat budowy minielektrowni wodnej, konkurs ekologiczny w trzech kategoriach: krótki film, mała forma literacka, ekoplakat z materiałów recyklingowych oraz ekofestiwal, który odbył się 14 października 2017 r.

W programie ekofestiwalu znalazło się wielkoformatowe malowanie podwodnego świata Raduni. Można też było posłuchać opowieści na temat pioniera polskiej hydroenergetyki - Alfonsa Hoffmanna. Rozstrzygnięto ekokonkurs i wręczono laureatom nagrody. Uczestnicy imprezy mieli również okazję posmakować ekojedzonka przygotowanego przez CafeStację oraz energetyzujących gofrów upieczonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Straszynie. Działała również „wymienialnia” książek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

IMG_
IMG_6645
IMG_6656
IMG_6674
IMG_6711
IMG_6772
PLAKATpracowitaradunia