Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

informacja o projekcie

Grafika z okładką książki "Blondynka na Hawajach" Beaty Pawlikowskiej

Beata Pawlikowska wydała już wiele książek będących relacjami z jej podróży do egzotycznych miejsc na kuli ziemskiej. W swojej najnowszej relacji opisuje wyprawę na Hawaje, o której marzyła od wczesnej młodości. Zawsze pragnęła zobaczyć plażę Waikiki w Honolulu, bezludną wyspę Molokai, czarne plaże Big Island i górę Mauna Kea.

Hawaje opisane i sfotografowane oczami Beaty Pawlikowskiej różnią się od tych, które możemy zwiedzić z biurem podróży. Razem z autorką zbaczamy z utartych szlaków, odkrywamy nowe miejsca i podziwiamy cuda tej rajskiej wyspy. Piękne plaże, wodospady, wulkany, legendy i wierzenia, a także raj dla surferów i wieloetniczna mieszanka ludzi – o tym wszystkim autorka pisze lekko i z humorem.

Tekst pełen jest ciekawostek i cennych informacji. Kody QR pozwalają obejrzeć w Internecie ciekawe filmy nakręcone przez autorkę. Minusem natomiast jest szata graficzna – zamieszczenie czarno-białych zdjęć tak pięknych i kolorowych wysp jak Hawaje jest niezrozumiałe.

Podróż ta – podobnie jak wcześniejsze - ma też aspekt duchowy, co daje możliwość głębszego spojrzenia na świat. Niektórych czytelników może nieco razić połączenie książki typowo podróżniczej ze sporą dawką filozofii i aspektami światopoglądu Beaty Pawlikowskiej. Można to lubić lub nie. Tych, którzy już znają i cenią styl pisania tej autorki – zachęcać nie trzeba, a pozostałych zapraszamy na ciekawą wyprawę na Hawaje, bo książkę czyta się lekko i przyjemnie.

Książkę „Blondynka na Hawajach” Beaty Pawlikowskiej poleca Mediateka w Straszynie.

Grafika: Małgorzata Gołofit (OKSiBP)