Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Saga Marii Nurowskiej: Panny i wdowy.


Szybki rozwój wydarzeń, potoczysty język, zaskakujące zwroty akcji – to elementy charakterystyczne dla autorki powieści. Przejmujące losy bohaterów śledzimy na tle wydarzeń historycznych w Polsce: od powstania listopadowego, poprzez pierwszą i drugą wojnę światową, po współczesne nam dzieje Solidarności.

Tłem i motywem powtarzającym się powieści jest szlachecki dwór w Lechicach. Opowiedziana w trzech tomach niesamowita i przejmująca historia tytułowych bohaterek, to losy pięciu silnych kobiet, zamieszkujących dwór na przestrzeni wieków. Często zmuszane w życiu były podejmować niezwykle trudne decyzje, zawsze mając na względzie losy nie tylko swoje, ale i posiadłości.

 „Panny i Wdowy” to przepiękna, choć  bolesna i gorzka opowieść o Polsce i Polakach. O ludziach zwykłych i niezwykłych, o miłości i znoju, patriotyzmie i honorze. Nafaszerowana skrajnymi emocjami, wprawia we wzruszenie do łez, zarówno ze złości jak i żalu, czy rozczarowania. Są też sytuacje, kiedy w czytelniku budzi się poczucie solidarności i dumy.

Stanowiąc doskonały scenariusz dla filmu, powieść doczekała się adaptacji filmowej pod tym samym tytułem.

Poleca: Ola Arentowicz-Żochowska

fzdyw46236