Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uczniowie ze Straszyna na lekcji bibliotecznej w Mediatece bawią się w lokomotywę między regałami

„Nagle – gwizd!
Nagle – świst!
Para – buch!
Koła – w ruch!”
Julian Tuwim „Lokomotywą” zachwyca kolejne pokolenia młodych czytelników. We wczorajszych zajęciach w Mediatece poświęconych tej lekturze uczestniczyła klasa Ib ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Straszynie.

Było wesoło i gwarnie, jak na prawdziwej stacji. Uczniowie poznali historię Mediateki i miejsca, w którym stoi jej siedziba. Mieli okazję obejrzeć zdjęcia, dokumentujące dawny charakter budynku, który przed laty służył podróżnym w Straszynie jako dworzec. Pełne energii i zapału dzieci utworzyły pociąg, i bawiły się zwiedzając Mediatekę. Na koniec narysowały swoje wagony i to, co chciałyby w nich przewieźć. Było kreatywnie i ciekawie.

 Uczniowie ze Straszyna rysują wagony kolejowe podczas zajęć w Mediatece

16 maja w podobnym spotkaniu uczestniczyły dzieci z Gminnego Przedszkola im. Juliana Tuwima w Straszynie. Również rozmawialiśmy o historii siedziby Mediateki. Niektóre maluchy, choć same nie mogą tego pamiętać, doskonale wiedziały, że kiedyś przez Straszyn przejeżdżały pociągi.
Następnie przeczytaliśmy wiersz „Lokomotywa”, napisany przez patrona straszyńskiego przedszkola. Dzieci uważnie słuchały, a potem we właściwej kolejności układały plansze ilustrujące treść utworu. Na koniec również utworzyły pociąg, który udał się w podróż wokół bibliotecznych regałów…

Straszyńskie przedszkolaki bawią się w pociąg w Mediatece
Straszyńskie przedszkolaki bawią się w pociąg w Mediatece