Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ilustracyjna z logotypami Dyskusyjnego Klubu Książki, Instytutu Książki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kultura Tutaj

Mediateka w Straszynie 20 stycznia o godz. 17:00 zaprasza młodych czytelników na pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Wyjątkowym gościem będzie pisarka Natalia Thiel. Pretekstem do rozmowy będzie tytułowa książka „Ewolucja według Calpurnii Tate” Jacqueline Kelly.

Dlaczego dużych, żółtych koników polnych jest więcej niż małych zielonych?” – zastanawia się jedenastoletnia Calpurnia. Jej marzeniem jest dzieło Charlesa Darwina „O pochodzeniu gatunków”. Po nieudanej wizycie w bibliotece nieoczekiwanie otrzymuje książkę od dziadka i tak zaczyna się ich przyjaźń.

Dziewczynka bardzo różni się od swoich koleżanek pochłoniętych robótkami ręcznymi i wypiekaniem ciast. Razem z dziadkiem, zapalonym odkrywcą, obserwuje rośliny i zwierzęta, prowadzi eksperymenty i pragnie zostać przyrodniczką. Trudno o większe dziwactwo w XIX wieku w Teksasie!

Ta klimatyczna i zabawna powieść, której akcja toczy się na teksaskiej farmie w rodzinie plantatorów ukazuje nam obyczaje i przemiany dokonujące się w mentalności ludzi. Jest to też historia o dokonywaniu pierwszych trudnych wyborów, nie zawsze zgodnych z oczekiwaniami naszych rodziców.

O książce młodzi czytelnicy będą rozmawiać na najbliższym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, na które zapraszamy w piątek, 20 stycznia o godz.17:00 do Mediateki w Straszynie. Wyjątkowym gościem będzie pisarka Natalia Thiel. Zapowiada się interesująco! Wstęp wolny.

A rozwiązanie zagadki? To proste: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone, zanim zdążą urosnąć.

Program DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.