Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ze zdjęciami uczestników spotkania DKK

„Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia” – tak uzasadniła przyznanie Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla Szwedzka Akademia. W styczniu uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Mediatece wzięli na warsztat esej pt. „Czuły narrator”, który został opublikowany nie tylko w książce pod tym samym tytułem, ale również w bardzo wielu miejscach w przestrzeni wirtualnej.

Można go przeczytać, można również wysłuchać, ponieważ jest to szeroko udostępniana i komentowana mowa noblowska nagrodzonej pisarki.

Esej jest formą literacką, dzięki której dowiadujemy się, jaki jest punkt widzenia autora na różne tematy. Niekoniecznie trzeba być znawcą dzieł literackich Olgi Tokarczuk. Wystarczy zapoznać się z tym krótkim tekstem, posłuchać rozmów, które są z nią przeprowadzane, przeczytać kilka wywiadów, aby móc ze spokojem uznać, że pisarka z pewnością na tę nagrodę zasłużyła. Sposób postrzegania zjawisk, procesów, umiejętność snucia opowieści, nadawania formy, tworzenia postaci - jest niezwykle głęboki, przemyślany, przepracowany z rzemieślniczą precyzją. Autorka odwołuje się do swojego osobistego doświadczania teraźniejszości. Skłania do uczciwego odkrywania przeszłości, ma głębokie poczucie odpowiedzialności za to co będzie. Literatura, jaką tworzy, ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. Warto ją poznać.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowaliśmy na 26 lutego o godz. 18:30 (online). Będziemy rozmawiać o książce Mariusza Szczygła pt. „Nie ma”. Zapraszamy!

Grafika: Wioletta Toruńczak (OKSiBP)