Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w wigilię nocy sylwestrowej było niezwyczajne. Rozmawialiśmy o książce Franza Kafki pt. „Proces”. Kiedyś dla wielu z nas była to lektura szkolna, dzisiaj nie wszyscy chętnie do niej wróciliśmy. Trochę dlatego, że dzisiejszy świat jest dostatecznie przygnębiający, aby dorzucać do niego lekturę, która nie pozostawia nadziei...

„Proces” to powieść psychologiczna, a samo pojęcie procesu ma znaczenie symboliczne. On się dzieje zarówno w nas, jak i wokół nas. Jesteśmy uwikłani, i jacyś „inni” decydują o naszym losie. W zderzeniu z aparatem władzy jednostka nie ma szans. Jest skazana już przed rozpoczęciem procesu - nie wiadomo za co i nie wiadomo przez kogo. Proces nie ma sensu. Ale pozory muszą być zachowane.

Tym razem nie rozmawialiśmy o książce zbyt długo, bo potrzebujemy zmiany, optymistycznej i twórczej. Potrzebujemy dobrego nowego roku! Ostatnie ubiegłoroczne spotkanie online to przede wszystkim podsumowanie tego co było do tej pory oraz próba modelowania tego co nas czeka w 2021 roku. Przed spotkaniem została przesłana do uczestników ankieta. Na jej podstawie przeprowadziliśmy dyskusję. Jej efektem były ciekawe wnioski dotyczące preferencji literackich, sposobu organizacji spotkań, wprowadzenia innowacji angażujących uczestników. Wyniki ankiety i wnioski z ostatniej dyskusji będą wykorzystywane w rozwoju działalności naszego klubu. Wkrótce podamy więcej informacji na temat wspólnie wypracowanego planu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 29 stycznia o godz. 18:30. Przedmiotem dyskusji będzie mowa noblowska Olgi Tokarczuk („Czuły narrator”). Zachęcamy niezdecydowanych, aby się zdecydowali i dołączyli do naszego grona.

Ilustracja: Wioletta Toruńczak (OKSiBP)