Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Dyskusyjny Klub Książki działa w Mediatece od początku jej funkcjonowania. Spotykają się w nim osoby lubiące czytać i dzielić się swą opinią o poznanych książkach. Klubowicze wypożyczają i czytają tę sam tytuł, który staje się pretekstem do wymiany spostrzeżeń o lekturze.

Uczestnicy klubu nie są krytykami, znawcami literatury. Nie oceniają gustów czytelniczych, są otwarci na nowe propozycje. Często jest tak, że sami nie sięgnęlibyśmy po daną książkę, bo to nie „nasze rewiry” zainteresowań. I równie często okazuje się, że było warto, gdy już ją przeczytamy).

Bywa, że publikacja skłania rozmówców do poruszania uniwersalnych tematów, które dotyczą życia, nas samych, naszych relacji, wydarzeń i procesów zachodzących w sferze publicznej.
Książki mają to do siebie, że każdy nieco inaczej je odbiera. Poszerzają horyzonty, pozwalają zrozumieć inne punkty widzenia, pogłębiają świadomość, są inspirujące i rozwijające. W naturalny i niewymuszony sposób uczą niełatwej sztuki dyskusji. Jesteśmy różni, mamy różne potrzeby, inne wartości są dla nas ważne, na różne szczegóły zwracamy uwagę. Zauważamy również, że czytając ten sam tytuł w różnych okolicznościach życia, odbieramy inne aspekty jako istotne dla nas.

Spotkania odbywają się najczęściej w ostatni piątek miesiąca. To nie tylko rozrywka intelektualna, ale miło spędzony wspólnie czas, przy ciastku i herbacie – no, chyba że jest to spotkanie online.

W 2020 roku już 11 razy spotkaliśmy się w DKK w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki. Rozmawialiśmy o „Historii wewnętrznej” G. Enders, „Mistrzu i Małgorzacie” M. Bułhakowa, „Fabryce Absolutu” K. Capka, „Topografii pamięci” M. Pollacka, „W peerelu było jakoś lepiej” M. Kozłowskiego, „Wszystko płynie” W. Grossmana, „Podróżach z Herodotem” R. Kapuścińskiego, „Paragrafie 22” J. Hellera, „Księgach Jakubowych” O. Tokarczuk, „Ludzkich sprawach” W. Osiatyńskiego i „Kraboszkach” B. Piórkowskiej.

Dziękujemy wszystkim naszym wiernym Klubowiczom i zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszego rozdyskutowanego grona. Przed nami nowy rok, nowe wyzwania i nowe plany, a na razie czeka nas jeszcze jedno, ostatnie spotkanie w 2020 r. - 30 grudnia porozmawiamy o „Procesie” F. Kafki. Do zobaczenia!

Ilustracja Wioletta Toruńczak (OKSiBP)