Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

„Proces” to tytuł książki, która została opublikowana po śmierci autora i wbrew jego woli. Okazała się dziełem o tematyce uniwersalnej, zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Losy głównego bohatera mogłyby dotyczyć każdego człowieka, który zostaje pozostawiony sam sobie w obliczu wszechobecnej i absolutnej władzy. Franz Kafka opisuje mechanizmy władzy totalitarnej i właściwie nie pozostawia złudzeń, że ucieczka przed nią jest możliwa.

Jest to książka o wartościach uniwersalnych takich jak sprawiedliwość oraz prawach ludzkich, które ją uniemożliwiają. Człowiek nieodwołujący się do żadnych wartości, upajający się swoją władzą niszczy życie społeczne i uniwersalne zasady. Władca absolutny zarządza proces, znajduje paragraf, osądza. Bez prawa do odwołania.

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych odbędzie się online w środę, 30 grudnia, o godz. 18:30. Zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane twórczością Kafki, tematem książki, albo chcące sprawdzić, czy w noworoczne plany warto wpisać cykliczne spotkania dyskusyjne. Do czego bardzo zachęcamy!

Ilustracja Wioletta Toruńczak (OKSiBP)