Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Czytając książki wzruszamy się do łez, śmiejemy do rozpuku, poszukujemy rozwiązań razem z bohaterem. Czytamy, bo lubimy, a czasem, bo musimy. Musimy, gdy jesteśmy uczniami, studentami, pracownikami czy pracodawcami. Czytamy, ponieważ mamy z tego jakąś korzyść. Czasami jest to rozrywka, sposób spędzania czasu a czasami poszukujemy konkretnej wiedzy lub podpowiedzi jak radzić sobie z własnymi życiowymi sytuacjami.

Jedną z cudownych wartości literatury jest jej rola terapeutyczna. Praca w bibliotece, rozmowy z czytelnikami uświadamiają nam, że taką autoterapię ze wsparciem książek wielu z nas podświadomie uprawia całe życie. Zawodowe szkolenia z biblioterapii utwierdzają nas w przekonaniu, że świadomy dobór lektury w wielu przypadkach jest wystarczającym środkiem „uzdrawiającym”. Zgodnie z definicją, biblioterpia to zamierzone oddziaływanie na jednostkę lub grupę za pomocą odpowiednio dobranego tekstu. Jest celowym, świadomym działaniem profilaktycznym lub terapeutycznym. W ramach biblioterapii zapoznajemy się z literaturą nie tylko czytając, ale również pracując nad tym tekstem w sposób aktywny i zaangażowany.

Utworzyliśmy grupę, aby każdy mógł dzielić się literaturą, która według jego opinii ma oddziaływanie terapeutyczne. Jeżeli ktoś ma chęć podzielić się własnym doświadczeniem, w którym książka, słowo pisane miało duże znaczenie dla poradzenia sobie z problemem lub wyzwaniem życiowym, to zapraszamy do podzielenia się z nim.

W ramach tej grupy w niedalekiej przyszłości przewidywane są spotkania biblioterapeutyczne; stacjonarne w Mediatece w Straszynie lub online, jeżeli sytuacja pandemiczna będzie się przedłużała.
Grupa jest prywatna, ale widoczna dla wszystkich. Posty, które pojawiają się w grupie, pozostaną w grupie, ale czasami za zgodą ich autorów będziemy udostępniać na profilu FB Mediateki. Nie trzeba być mieszkańcem gminy Pruszcz Gdański, aby należeć do grupy.

Pomysł powstał w trakcie warsztatów realizowanych w ramach projektu „Biblioteka online: program szkoleniowy” przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Ilustracja Wioletta Toruńczak (OKSiBP)

Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.

2020 NCK dofinans kulturawsieci 800