Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Kraboszki to nie jest przyjemne w brzmieniu zdrobnienie dla skorupiaków morskich. W kulturze Słowian kraboszki to maski zakładane w czasie dziadów. I właśnie do tego motywu nawiązuje tytuł książki Barbary Piórkowskiej. Dziady to obrzęd zaduszny, którego istotą było nawiązywanie relacji żywych z duszami przodków.

Celem tego zwyczaju było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Książka jest opowieścią młodej kobiety zmagającej się z jednej strony z chorobą nowotworową, z drugiej strony z niewydolnym systemem służby zdrowia. Brzmi znajomo? Jeszcze bardziej znajomo brzmią nazwy miejsc w których pojawia się bohaterka, ponieważ jest mieszkanką Gdańska. Ale powieść daje nadzieję, przekonuje, że gdy podejmujemy walkę to zawsze dajemy sobie szansę na zwycięstwo. Autorka przeplata osobistą opowieść z wątkami dawnych słowiańskich wierzeń. Książkę czyta się trochę jak baśń, na dodatek pełną humoru. Przecież w chorobie nikt nie zabrania się śmiać. Nawet jeżeli jest to śmiech przez łzy.

Na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki online zapraszamy 26 listopada (czwartek) o godz. 18:30.

Projekt „Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. 

Zdjęcie: Małgorzata Gołofit (OKSiBP)

Projekt dofinansowano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

2020 NCK dofinans kulturawsieci 800