Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

„Był więc tylko jeden kruczek – paragraf 22 – który stwierdzał, że troska o własne życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, żeby o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal.

Orr byłby wariatem, gdyby chciał dalej latać i byłby normalny, gdyby nie chciał, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać...”

Absurdalny humor „Paragrafu 22” jest fasadą, za którą autor, Joseph Heller, pokazuje absurdy wojennej rzeczywistości. Na okładce najnowszego wydania zacytowano słowa znanej amerykańskiej pisarki i publicystki Harper Lee, dla której była to jedyna wojenna powieść, jaka ma sens. W końcu jedyne czego pragnie główny bohater, Yossarian, to zachować życie.

„Paragraf 22” Hellera to książka, o której porozmawiamy w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dorosłych 25 września. Zostało kilka wolnych egzemplarzy. Zapraszamy do lektury i rozmowy o powieści również nowych uczestników DDK.