Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Niedoparki mieszkają w każdym domu – w Twoim także! Czy z ręką na sercu możesz przysiąc, że nigdy w życiu nie zginęła Ci ani jedna skarpetka? No właśnie, pojedyncze skarpetki giną w tajemniczych okolicznościach. Tę zagadkę rozwiązał czeski pisarz, poeta i felietonista Pavel Šrut oraz ilustratorka i twórczyni filmów animowanych Galina Miklinowá.

Niedoparki to domowe stworki żywiące się skarpetkami: zawsze zjadają tylko jedną pozostawiając drugą „nie do pary”. Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m.in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży. Książka doczekała się drugiej i trzeciej części a na jej podstawie powstał film animowany w reżyserii Galiny Miklinowej. „Niedoparki” to zabawna opowieść o przyjaźni, o dobrych i złych wyborach, o zaufaniu, zdradzie i odchodzeniu. To książki nie tylko dla dzieci – dorosły czytelnik znajdzie tu drobne aluzje, żarty słowne i odniesienia do rzeczywistości.

Seria dostępna jest w trzech bibliotekach: w Cieplewie, w Straszynie i w Wiślinie, natomiast na zrealizowany na jej podstawie film zapraszamy podczas Dni Kultury Czeskiej (23-27 marca) do Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej w Cieplewie.