Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 dla polskiej pisarki Olgi Tokarczuk stała się inspiracją do stworzenia projektu literacko-plastycznego propagującego wśród mieszkańców naszej gminy postać i twórczość laureatki, zwiększającego zainteresowanie i zrozumienie jej niełatwych w odbiorze utworów.

Projekt obejmuje konkurs plastyczny w szkołach gminy Pruszcz Gdański dla uczniów klas VI-VIII, warsztaty sketchnotingu dla dorosłych i młodzieży, wystawę prac pokonkursowych i rezultatów warsztatów wraz z towarzyszącą wydarzeniu debatą na temat twórczości Olgi Tokarczuk oraz audycję radiową w Radio Spin pod redakcją Agnieszki Pietrzak.

Do udziału w konkursie plastycznym zapraszamy uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych gminy Pruszcz Gdański. Prace na podstawie wybranego – odpowiednio do percepcji dzieci – cytatu z twórczości Olgi Tokarczuk należy wykonać w dowolnej technice w formacie od A3 do B2. Szczegóły w regulaminie poniżej. Termin składania prac upływa 4 kwietnia 2020 r. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 18 kwietnia, o godz. 16:00 w Mediatece - na otwarciu wystawy prac pokonkursowych. Po wernisażu jest zaplanowana debata na temat twórczości Olgi Tokarczuk z udziałem dorosłej publiczności.

Dorosłych i młodzież zapraszamy też na warsztaty sketchnotingu. Warsztaty wprowadzające do techniki notowania przez rysowanie poprowadzi Anna Szczepkowska.
Sketchnoting to wspomaganie zapamiętywania poprzez przenoszenie pozyskiwanych informacji do postaci wizualnej w formie różnych ręcznie wykonywanych rysunków, szkiców oraz bohomazów (wg definicji Mike’a Rohde, autora książki The Sketchnote Handbook, jest to mieszanka pisma ręcznego, rysunków, ręcznej typografii, kształtów, elementów graficznych). Notować w ten sposób może nauczyć się każdy. Wystarczy klika trików pokazanych przez trenera. Metoda może być powszechnie stosowana, wszędzie tam gdzie pojawiają się informacje i zależy nam na szybkim zapamiętywaniu. Inspirować może wszystkich - zarówno uczniów, jak i nauczycieli, dyrektorów i prezesów dużych firm, trenerów rozwojowych, psychologów, inżynierów. To znakomite narzędzie pracy ułatwiające zapamiętywanie.
Uczestnicy stworzą wizualno-werbalne prace, zawierające wybrane cytaty z twórczości Tokarczuk i rysunki tzw. sketchnotki formatu około 70 x 100 cm, które wyeksponujemy na wystawie.

Czas trwania warsztatów – 3 godziny, dla maksymalnie 15 osób. Zostaną przeprowadzone w Mediatece w Straszynie przy ul. Dworcowej 6a, w dwóch terminach: 28 marca i 4 kwietnia.

Zapisy pod adresem e-mail: mediateka@pruszczgdanski.pl , tel. 883 833 958. Koszt udziału – 120 zł.

Organizatorem wydarzeń jest Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański - filia Mediateka w Straszynie.

Do pobrania: