Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Jak w gminie Pruszcz Gdański będziemy obchodzić 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów przeprowadzonych 4 czerwca 1989 r.? Organizatorzy zaplanowali m.in.plenerową wystawę fotografii pt. „Solidarnie ku wolności”. Ekspozycja udostępniona gminie przez Europejskie Centrum Solidarności będzie dostępna 2 i 3 czerwca na terenie OKSiBP w Cieplewie.

- Przedstawia najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski – opowiada Grażyna Goszczyńska, kierownik Mediateki w Straszynie, która sprawuje pieczę nad wystawą. - Klasyczne, w większości czarno-białe fotografie oraz plakaty stanowią artystyczny zapis drogi przemian, od Solidarności do demokratycznych wyborów w czerwcu 1989 roku.

Prezentacja zdjęć będzie wystawą ruchomą i trafi również do gminnych szkół.

Dodatkowo, 2 czerwca, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka w Cieplewie, odbędą się warsztaty plastyczne z malowania płóciennych toreb z motywem patriotycznym. 3 i 4 czerwca zostanie przeprowadzony quiz historyczny pt. „30 lat minęło”. 3 czerwca, podczas Festynu Seniora, na pytania pracowników biblioteki będą mogli odpowiadać najstarsi mieszkańcy gminy. 4 czerwca, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Straszynie, z najnowszej historii zostaną przepytani uczniowie. Dla najlepszych czekają dyplomy i nagrody.  We wtorek, 4 czerwca, zostanie też ogłoszony inny konkurs dla młodzieży szkolnej, o otwartym charakterze i z bardziej wartościowymi nagrodami do zdobycia.

- Konkurs pt. „Mój '89” na wspomnienia i pamiątki pochodzące z 1989 roku zostanie rozstrzygnięty około 11 listopada - wyjaśnia Grażyna Goszczyńska.

4 czerwca w południe wójt Magdalena Kołodziejczak zaprasza mieszkańców gminy do wspólnego odśpiewania hymnu Polski - można będzie przyłączyć się do uczniów wykonujących hymn na dziedzińcach szkół lub do urzędników, którzy w południe wyjdą przed siedzibę gminy.

5 czerwca odbędzie się uroczysta sesja Rady Gminy Pruszcz Gdański. Obrady, zawsze otwarte dla mieszkańców, tym razem zaplanowano na godzinę 15:00. Miejsce też będzie wyjątkowe – amfiteatr w parku w Wojanowie. Podczas sesji odbędzie się wykład historyka Adama Cherki z Europejskiego Centrum Solidarności, który jest specjalistą w dziedzinie wydarzeń społeczno-politycznych 1989 roku.

Załączona grafika to tablica tytułowa wystawy "Solidarnie ku wolności".
Fot. Stefan Kraszewski