Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Finał projektu „Cykl warsztatów "Kolej na Niepodległość"” odbył się w Straszynie w sobotę, 10 listopada. W ten sposób uczciliśmy jubileuszowe Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się rozdawaniem w Centrum Handlowym kotylionów przygotowanych przez dzieci z Gminnego Przedszkola w Straszynie i Korowodem Niepodległości, który otwierała Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak w parze ze swoim zastępcą, Danielem Kulkowskim.

Mieszkańcy w rytmie poloneza, razem z Zespołem Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”, wyruszyli w kierunku Szkoły Podstawowej w Straszynie. Wśród uczestników byli radni gminy Pruszcz Gdański oraz ksiądz prałat Ryszard Bugajski. Około dwustu osób z flagami, balonami i chorągiewkami pląsało polonezowym krokiem ulicą Starogardzką. Spontanicznie dołączali do nich przechodnie.

Przed miejscową szkołą, gdzie dotarł Korowód Niepodległości, nastąpiło odsłonięcie instalacji artystycznej pt. „Sto orłów dla Niepodległej” wg projektu Bogusława Izdebskiego, wykonanej podczas warsztatów zrealizowanych w szkole. Uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu. Następnie uczestnicy zostali poczęstowani gorącą herbatą i ciastem, którego fundatorem była Piekarnia Mielnik - Cukiernia Viktoria.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja rezultatu warsztatów przeprowadzonych w trakcie projektu. Wśród nich znalazł się przedpremierowy pokaz trzech filmów dokumentalnych, poświęconych m.in. postaci przedwojennego zawiadowcy stacji Straszyn, Edwarda Nitki, i późniejszym losom tego miejsca. Program wydarzenia urozmaiciły: promocja komiksu pt. „Przystanek Polska”, wystawa prac uczestników warsztatów komiksowych, audycja radiowa, poplenerowa wystawa „Kolej na sztukę” i ekspozycja prac uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej. Goście obejrzeli też występ zespołu „Jagódki”, a na koniec mogli posilić się tradycyjną grochówką, ugotowaną przez kucharki ze szkolnej stołówki.

Jednym z elementów uroczystości była Strasznie Fajna Familijna Gra Terenowa, w której mogły wystartować 3-5-osobowe grupy (nie tylko rodzinne). Była to doskonała okazja do poznania historycznych miejsc w Straszynie poprzez wspólną zabawę. W skład wszystkich ekip wchodzili zarówno nowi mieszkańcy, którzy dzięki zabawie nieco lepiej poznali Straszyn, jak i osoby zamieszkujące tę wieś od 20 lat, które udały się w podróż sentymentalną, przebywając trasę wspólnie ze swoimi dziećmi. Najszybsza w tej rywalizacji okazała się rodzina Łukasiewiczów. Gratulujemy! 

Za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim, Straży Gminnej, Markowi Tułowieckiemu z Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy, za pyszne wypieki Piekarni Sławomira Mielnika, za donośne granie Grzegorzowi Frejtagowi.

Dziękujemy też partnerom: Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, Zespołowi Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”, Stowarzyszenie Twórców Przystanek Sztuka i Stowarzyszeniu Dolina Raduni.

Bardzo dziękujemy również wszystkim uczestnikom straszyńskiego finału 100-lecia Niepodległej, bez Was nie byłoby tego wydarzenia!

kolejNIEPOlogo

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.