Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ekofestiwal wieńczący projekt „Pracowita rzeka Radunia. Nasza własna elektrownia wodna” odbył się w sobotę, 14 października 2017, w Mediatece w Straszynie. Przedsięwzięcie zorganizowano dzięki wygranej w drugiej edycji programu grantowego ENERIS. Atrakcji nie zabrakło.

Podczas ekofestiwalu odbyło się wielkoformatowe malowanie podwodnego świata Raduni, można też było posłuchać opowieści na temat pioniera polskiej hydroenergetyki - Alfonsa Hoffmanna. Rozstrzygnięto ekokonkurs i wręczono nagrody. Uczestnicy ekofestiwalu mieli również okazję posmakować ekojedzonka przygotowanego przez CafeStacja oraz energetyzujących gofrów przyrządzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Straszyna. Na gości czekała również wymienialnia książek.

Przedsięwzięcie „Pracowita rzeka Radunia. Nasza własna elektrownia wodna” powstało w związku z potrzebą edukacji ekologicznej młodzieży. Uczestnikami projektu byli uczniowie ze szkół w Straszynie, Rotmance i Borkowie. Celem było wykorzystanie walorów turystycznych okolicy do przybliżenia tematyki ekologicznego wytwarzania prądu, bezpiecznego obchodzenia się z energią elektryczną i co najważniejsze – propagowanie oszczędnego zużywania prądu elektrycznego.

Projekt obejmował: wycieczkę szlakiem elektrowni na Raduni (Rutki, Łapino, Bielkówko, Straszyn) połączoną z nagrywaniem przez młodzież filmów na temat elektrowni, warsztat montażu filmu, warsztat budowy minielektrowni wodnej, konkurs ekologiczny w trzech kategoriach: krótki film, mała forma literacka, ekoplakat z materiałów recyklingowych, ekofestiwal.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

IMG_
IMG_6645
IMG_6656
IMG_6674
IMG_6711
IMG_6772

wycieczkapracowitaradunia