Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uwaga, uwaga! Na stację Straszyn-Prędzieszyn wjechał ekspres do kultury! W asyście megafonów i konduktorskich gwizdków w widowiskowy sposób 25 listopada 2016 roku otworzyliśmy nowy obiekt kultury w gminie - pierwszą wiejską mediatekę w Polsce. W budynku przy ul. Dworcowej 6A w Straszynie znalazły się też siedziba organizacji pozarządowych oraz pierwsze w powiecie archiwum cyfryzujące taśmy VHS i stare negatywy.

Obiekt powstał w budynku dawnego dworca PKP, który gmina Pruszcz Gdański odrestaurowała, by stworzyć prawdziwą perełkę kultury i integracji mieszkańców.- Warto mieć marzenia, a ten obiekt jest najlepszym tego dowodem – mówiła podczas uroczystego otwarcia mediateki wójt Magdalena Kołodziejczak, przypominając historię przejęcie niszczejącego po likwidacji linii kolejowej budynku dworca: - O pomyśle utworzenia siedziby organizacji pozarządowych opowiedziałam posłowi Stanisławowi Lamczykowi. Ten skontaktował mnie z dyrektorem oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku Tomaszem Czabańskim. To było cztery lata temu.

Gmina przejęła obiekt 3 lata temu. Zgodnie z projektem został odrestaurowany i rozbudowany. Inwestycja pochłonęła 3,5 mln zł (nie licząc wyposażenia, które kosztowało 300 tys. zł).

W uroczystym otwarciu wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który uznał inicjatywę gminy za godną naśladowania, zwłaszcza przy obecnym trendzie, kiedy biblioteki, zamiast rozwijać i unowocześniać, likwiduje się.

Nazajutrz po otwarciu przez oficjeli, miał miejsce Dzień Otwarty Mediateki dla mieszkańców gminy. Były koncerty, wernisaż, konkursy i spotkania z organizacjami pozarządowymi.

W straszyńskim obiekcie, podlegającym OKSiBP w Cieplewie, będą się odbywały zajęcia malarstwa, rysunku, ceramiki, a nawet szydełkowania. Ponadto: warsztaty fotograficzne, dziennikarskie/radiowe oraz emisji głosu (z wykorzystaniem studia nagrań), kameralne koncerty, wystawy obrazów i rękodzieła, wieczory poetyckie, spotkania autorskie z pisarzami i podróżnikami, dyskusyjny klub książki, a także lekcje biblioteczne dla szkół.
- Zapraszam w podróż do kultury, czytelniczą oraz integracji - zachęca kierownik Grażyna Goszyńska.
Źródło: pruszczgdanski.pl

Warto zobaczyć:

WIDEORELACJA Z OTWARCIA OBIEKTU

 

GODZINY OTWARCIA MEDIATEKI

  • poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 10:00 - 18:00
  • czwartki w godz. 12:00 - 20:00
  • sobota, 3 grudnia w godz. 10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: 883 833 958, adres e-mail: mediateka@pruszczgdanski.pl

 MEDIATEKA PIERWSZA

Pierwsza czytelniczka w nowej siedzibie Mediateki została przywitana nagrodą książkową!

MEDIATEKA WYPOŻYCZKA

W dniu otwartym - w sobotę 26 listopada 2016 - w czasie 3,5 godziny przyjęliśmy 25 nowych czytelników, a 65 osób wypożyczyło prawie 140 książek. Kolejka przy kontuarze wyglądała jak sen bibliotekarza, któremu śni się, że nie nadąża wypożyczać...

MEDIATEKA CENTRUMDIGI 

W Mediatece będzie funkcjonować LAS, czyli Lokalne Archiwum Społeczne - pierwsze w powiecie archiwum cyfryzujące taśmy VHS i stare negatywy.

MEDIATEKA GALERIA

Na najwyższej kondygnacji budynku znalazło się miejsce na galerię, w której swoje prace będą prezentować lokalni twórcy.

MEDIATEKA KONCERT

Uroczystość otwarcia Mediateki uświetniła Hanna Chmielewska - solistka Operetki Warszawskiej, członkini Stowarzyszenia Twórców "Przystanek Sztuka".