Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Dział reportażu w bibliotece w Cieplewie ostatnio wzbogacił się o wiele niezwykłych publikacji. Szczególnie polecamy trzy z nich. To książki białoruskiej pisarki i dziennikarki, laureatki Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie literatury, Swietłany Aleksijewicz.

ALEKSIJEWICZ1„Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" to opowieść o pomijanej i wypieranej historii Rosji, czyli o katastrofie w Czarnobylu. Autorka stworzyła wstrząsający opis nie tylko samej tragedii, lecz także obraz ludzi bezgranicznie wykorzystywanych przez władzę.

 

 

 

 

ALEKSIJEWICZ2W 2011 roku jej książka „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ta książka to opowieść o wojnie, ale widzianej oczami kobiet. Ochotniczek idących do boju z imieniem Stalina na ustach. Nie będzie to jednak historia o bitwach, ale o emocjach. Czyli strachu, tęsknocie, okrucieństwie i nędzy, bo kobieta pamięta co innego, pamięta inaczej.

 

 

ALEKSIJEWICZ3Ostatnią pozycją tej autorki zakupioną przez naszą bibliotekę są „Cynkowi chłopcy". To opowieść o interwencji radzieckiej w Afganistanie. Z relacji weteranów, pielęgniarek, żon, matek „afgańców" wyłania się obraz niepotrzebnej wojny, gdzie odwaga i braterstwo przeplata się z okrucieństwem i niegodziwością.

 

Zapraszamy do lektury.