Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

W czwartek, 1 października 2015 r. w bibliotece w Straszynie odbyło się kolejne spotkanie z Katarzyną i Maciejem Marczewskimi zorganizowane w ramach Klubu Polskiego Podróżnika.

RUSZAMYNAKASZUBY1Tym razem były to warsztaty „Kaszubski szlak". Na spotkanie przybyło prawie dwadzieścia osób. Prowadzący pokazali prezentację multimedialną poświęconą m.in. temu, jak przez dwa tysiące lat zmieniały się tereny, na których zamieszkiwali Kaszubi. Można było również dowiedzieć się kim są Kaszubi, skąd pochodzą, gdzie są granice Kaszub, gdzie znajduje się dziś kaszubska stolica. W trakcie zajęć uczestnicy mierzyli się z „kaszubskim szyfrem", tworzyli pod okiem prowadzącego plan rodzinnej wycieczki śladami historii Kaszubów. Spotkanie zakończyło się losowaniem książek, przewodników i podróżniczych gadżetów. Na koniec każdy mógł skorzystać z Klubowej Kopalni Pomysłów pełnej darmowych map, broszur i przewodników od zaprzyjaźnionych organizacji turystycznych, a poświęconych ciekawym miejscom z całej Polski.

RUSZAMYNAKASZUBY2 RUSZAMYNAKASZUBY3
BIBL WIS 1We wtorek, 6 października 2015 r. Bibliotekę w Wiślinie odwiedzili uczniowie z klasy pierwszej miejscowej szkoły. Celem była lekcja biblioteczna, a jej tematem - układ książek w placówce. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem i przypomniały sobie zasady obowiązujące w bibliotece. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy wypożyczyli ulubione książeczki.

 

 


PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOPodobne spotkanie odbyło się w środę, 7 października 2015 r., w bibliotece w Cieplewie. Placówkę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Integracyjnego Punktu Przedszkolnego "Mali Przyjaciele" z Gdańska, po obejrzeniu spektaklu "Zgubiona lalka". Maluchy dowiedziały się m.in. jak można wypożyczyć książkę. Przedszkolakom bardzo podobało się spotkanie, tym bardziej, że była to ich pierwsza wizyta w takim miejscu. Na koniec bibliotekarki otrzymały od dzieci piękną laurkę.


e motywacjaRównież w Cieplewie - wśród książek, przy kawie i domowym cieście 8.10.2015 r. spotkały się mieszkanki wsi i okolicznych miejscowości. Pretekstem była akcja „E-motywacja, czyli spotkajmy się w Internecie".
To projekt Fundacji Orange, którego celem jest społeczna aktywizacja seniorów, zachęcenie ich by wyszli z domów i spotykali się w przyjaznej im przestrzeni publicznej, ułatwiającej im otwieranie się na innych ludzi i nawiązywanie nowych kontaktów. W ramach akcji, organizatorzy chcą pobudzić seniorów do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją z innymi, ale także chcą pokazać starszym osobom, że wielu ich rówieśników wciąż pozostaje czynnych zawodowo, kreatywnie wykorzystuje czas, dokształcanie się, rozwijanie pasji czy pomoc innym.
Goście czwartkowego spotkania obejrzeli wywiad on-line z aktorką Emilią Krakowską, która mówiła m.in. o współdziałaniu w grupie. Stanowiło to dla zgromadzonych punkt wyjścia do dyskusji o tym, jakie działania mogliby zainicjować, bądź w jakie lokalne inicjatywy się włączyć.
Spotkanie tak spodobało się uczestniczkom, że zadeklarowały chęć udziału w kolejnych i zapewniły, że przyprowadzą znajomych.

Kofta magazynvipGościem następnej wirtualnej rozmowy, zaplanowanej 22 października 2015 r. o godz. 11:00, będzie popularna pisarka Krystyna Kofta. Już dziś zapraszamy do lektury jej książek dostępnych w naszym księgozbiorze, by móc aktywnie uczestniczyć w dyskusji z autorką. Wstęp wolny!

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: www.magazynvip.pl