Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Dzieci z gminy Pruszcz Gdański, dzięki zaproszeniu dyrektora OKSiBP, mogły poznać "Muzyczny świat Meksyku". Z koncertem pod takim właśnie tytułem 29 lutego 2015 r. wystąpiło w Cieplewie trio Mirna Yam, Javier Nandayapa i Piotr Sutt.

Profesor Piotr Sutt kieruje Katedra Muzyki Instrumentalnej i Estradowej w Instytutucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest solistą perkusistą, kameralistą, pedagogiem, animatorem kultury i popularyzatorem sztuki muzycznej. Mirna Yam i Javier Nandayapa to artyści koncertujący na na całym świecie, prezentujący melomanom piękno i niepowtarzalność ich rodzimej tradycji. Zespół powstał podczas Międzynarodowego Festiwalu Marimbowego w Meksyku.

Meksyk jest dla nas tajemniczym i fascynującym krajem o wspaniałej kulturze, zabytkach Inków, Azteków i Majów oraz niepowtarzalnej muzyce. Jednym z narodowych instrumentów Meksyku jest marimba – królowa instrumentów perkusyjnych. Jest największym, najwspanialszym instrumentem perkusyjnym o szlachetnym i bajecznym brzmieniu. Oryginalny koloryt latynoamerykańskich instrumentów perkusyjnych, północnoamerykańskiego wibrafonu, peruwiańskiego cajon, indiańskich grzechotek, ale także tradycyjnego fortepianu i wielu innych instrumentów - był muzycznym tłem do opowieści o tajemnicach dalekiej kultury. Koncert wypełniły najpiękniejsze melodie meksykańskie, brazylijskie, argentyńskie, tworzące opowieści o życiu, tańcu oraz śpiewie mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej.

mm1mm3mm2mm4