Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Plakat: Gmina Pruszcz Gdański Dożynki Straszyn 2021

29 sierpnia Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski oraz sołectwo Straszyn zapraszają na święto plonów 2021. Wydarzenie odbędzie się nad Radunią w ciągu ulic Plażowej i Sportowej na granicy Straszyna i Juszkowa.

W programie dożynek, które tradycyjnie rozpoczną się mszą dziękczynną o godz. 12:00, nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zaplanowaliśmy występy artystyczne, konkursy i zabawę taneczną. Koncertować będą: orkiestra dęta, Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki” i Karpowicz Family, a do tańca zagra nam zespół Modern.

Już dziś zachęcamy poszczególne sołectwa do udziału w konkursie na wieńce dożynkowe i korony żniwne. W tym roku formuła rywalizacji jest otwarta: pod ocenę jury można też oddawać kosze dziękczynne. Indywidualnie mieszkańcy będą mogli startować w konkursach na ciasto (dowolne), nalewkę i – uwaga nowość w programie – przyśpiewkę ludową. Tu również uczestnicy będą mieli dowolność – można zaśpiewać popularny, tradycyjny utwór wiejski czy związany z gwarą miejską, ale także własną, autorską piosenkę.

Tego samego dnia nad Radunią odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „W Straszynie rybka płynie”, czyli organizacja plenerowego festynu promującego rybackie dziedzictwo kulturowe obszaru LGR. Impreza obfitująca w liczne atrakcje rozpocznie się o godz. 14:00 serią warsztatów artystycznych dla dzieci i młodszej młodzieży (szczegóły wkrótce na naszej stronie internetowej i FB), o godz. 15:00 - dla najmłodszych program Ahoj przygodo! – animacje i zabawy teatralne, o godz. 16:00 rozpocznie się program Kabaretowa Scena z Ością, czyli występy grup kabaretowych (OT.TO, KaŁaMaSz i Moherowe Berety), a ponadto pokazy i porady kulinarne dotyczące przygotowania pysznych potraw z ryb, degustacje rybnych specjałów, indywidualne porady dietetyczne i pomiary składu masy ciała. Festynowi towarzyszyć będą liczne stoiska handlowe z wyrobami artystycznymi, rękodziełem, artykułami spożywczymi (w tym kram z rybami) od lokalnych producentów i drobnych wytwórców. Ofertę uzupełni mała gastronomia. Każdy znajdzie tu dla siebie coś smacznego i ciekawego. Serdecznie zapraszamy! Projekt „W Straszynie rybka płynie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Regulaminy imprez plenerowych i konkursów oraz aktualne obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19 będziemy publikować na bieżąco.

DOZYNKI 2021 plakat1000

Plik graficzny z logotypami "Rybactwo i Morze", "Rybacka Brać Mierzei" i "Unia Europejska Europejski Fundusz Morski i Rybacki" oraz podpisem o treści: „Projekt ’’W Straszynie rybka płynie’’ współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego ’’Rybactwo i Morze’’”