Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Rekordową liczbę uczestników zgromadziła czwarta edycja festiwalu FOTEL. W ciągu czterech dni przed ekranami telewizorów i monitorami komputerów zasiadło z nami w sumie ponad 201 700 widzów! Wszystko dzięki temu, że w tym roku nasz festiwal był dostępny bezpłatnie w Internecie. Wszystkie spektakle można było oglądać na stronie https://festiwaljuszkowo.pl/ i na kanale OKSIBP w serwisie YouTube.

Latem, z powodu epidemii COVID-19, nie mogliśmy zorganizować imprezy plenerowej w Juszkowie. Jednak nie chcieliśmy zawieść miłośników kukiełek, pacynek, marionetek i innych lalek, którzy wyczekiwali na kolejne spotkanie z nimi. Dlatego przenieśliśmy wydarzenie do Internetu.

Tym razem nie zaprosiliśmy żadnego teatru z zagranicy. Mimo to impreza nie zatraciła międzynarodowego charakteru. Emisja spektakli online, umożliwiła nam dotarcie do widzów na całym świecie. Bajki, baśnie i legendy wystawiane na dwóch scenach w Cieplewie oglądała publiczność m.in. w Szwajcarii, Austrii i we Francji.

W szkołach, przedszkolach, świetlicach i mieszkaniach naszych widzów zagościło aż 15 teatrów lalkowych. Artyści różnych stron Polski zagrali 25 spektakli. Do każdego z nich artystka plastyk Agnieszka Michalczyk przygotowała zestawy kart z zadaniami dla dzieci, inspirowane treścią widowisk.

W trakcie festiwalu nasza ekipa odwiedziła dzieci w Łęgowie - Szkołę Podstawową i Przedszkole Słoneczna Kraina. Łączyliśmy się też przez komunikatory z widzami z Trójmiasta i innych części Polski np. Jeżewa. Przygotowaliśmy filmowe zwiastuny festiwalu, warstaty plastyczne i reklamowe migawki z różnych zakątków gminy, z reporterem Fotelikiem w roli głównej.

Tuż przed festiwalem odbyliśmy niezwykłą, wzruszającą wyprawę. Odwiedziliśmy z kamerą nestora polskiego teatru lalkowego – Mistrza Stefana Gełdona. 96-letni twórca, reżyser, animator, organizator, popularyzator i nauczyciel wciąż jest niezwykle aktywny. I do dziś dzieli się swoją wiedzą i pasją z kolejnym pokoleniem, prowadząc warsztaty sztuki lalkowej dla młodzieży.

Wszystkie wydarzenia FOTEL-owe można było nieodpłatnie, na żywo zobaczyć w Internecie. Część spektakli i warsztatów w tłumaczeniu na polski język migowy. Publikowaliśmy je na stronie https://festiwaljuszkowo.pl/ i na kanale OKSIBP w serwisie YouTube. Wciąż można na nich znaleźć materiały filmowe z festiwalu oraz karty zadań do zabawy i nauki z dziećmi.

Nam pozostaje pożegnać się z Państwem, podziękować, że byliście z nami i obiecać, że spotkamy się znowu za rok. Kto wie? Może znowu w Internecie lub na żywo w Juszkowie. Tak czy owak - do zobaczenia!

Zdjęcia: Piotr Manasterski - fotograf

LOGO INTERWENCJE

LOGO FESTIWAL FOTEL ONLINE W SIECI