Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

W dniach 23-27 marca serdecznie zapraszamy na Dni Kultury Czeskiej. W programie między innymi projekcje filmowe dla najmłodszych i dorosłych widzów, warsztaty oraz wystawy ilustracji i komiksu. Również miłośników dobrej lektury zachęcamy do odwiedzin w naszych bibliotekach i zapoznania się z klasyką oraz nowościami czeskiej literatury.

- Któż z nas nie zna wojaka Szwejka, pomocnej Rusałki Amelki czy rozbójnika Rumcajsa? To bohaterowie, którzy towarzyszą nam od lat, dlatego cieszę się, że kultura naszych południowych sąsiadów zagości w gminie Pruszcz Gdański. Dni Kultury Czeskiej to niebywała okazja do wspólnych spotkań przy klasyce czeskiego kina czy podziwiania wystaw przygotowanych specjalnie na tę okazję. Oferta wydarzenia skierowana jest do widzów w każdym wieku - wyjątkowe warsztaty dla dzieci, komedie dla dorosłych i literatura dla każdego. Oprawę wydarzenia przygotowała rodowita Czeszka Vitia Hoffmann, która przybliży gościom kulturę, historię i tradycje Republiki Czeskiej. Spotkajmy się wszyscy w Cieplewie! - zachęca wójt Magdalena Kołodziejczak.

- Szczególnie gorąco zapraszam na filozoficzną przypowieść filmową pt. „Gdy przychodzi kot”. Bajkowe kamienice podcieniowe czeskiego Telcza, czarodziejski kot Mourek, piękna Diana, cyrkowcy oraz uczniowie miejscowej podstawówki to główni bohaterowie filmu Vojtěcha Jasnego. Surrealistyczny obraz odsłania paletę barw odzwierciedlających rozmaite charaktery. Kochankowie są tu czerwoni, zdrajcy – żółci, kłamcy – fioletowi, a złodzieje i bandyci - szarzy. Kolorowe zamieszanie w okolicy wywołuje tytułowy kot. Mieszkańcy postanawiają za wszelką cenę pozbyć się zwierzęcia, które nie pozwala im na ukrywanie prawdziwego wizerunku i ujawnia ich rzeczywistą naturę. Jak poradzą sobie bohaterowie z prowincjonalnego miasteczka, dowiedzą się Państwo, oglądając tę niezwykłą historię. Kto wie, może przy okazji ktoś z Was zakocha się w pejzażu Moraw, a kadry filmu staną się pretekstem do podróży szlakiem filmowego Mourka - poleca Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP.

Oprócz seansów filmowych na dużym ekranie, w programie DKC znajdą się wystawy przygotowane przez Centrum Czeskie w Warszawie: ,,12 światów. Współczesna czeska ilustracja dla dzieci”,,Tymczasem w innym miejscu. Stulecie czeskiego komiksu” i pokonkursowa wystawa prac dzieci, poświęcona ich ulubionym bohaterom - postaciom z kreskówek.

- Wystawa Bohaterowie czeskich bajek to efekt II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod tym samym tytułem, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku - dodaje Agnieszka Michalczyk, kurator galerii Kaloryfer w Cieplewie.

Milusińskich zapraszamy też 25 marca na warsztaty A niech mnie! Jabłko z twojej głowy (25 marca o godz. 12:00 dla dzieci 4-8 lat) i Bajki - jak tworzyć postacie (25 marca godz. 17:00 dla dzieci w wieku 5-12 lat -wstęp 8 zł).

Miejsca na warsztaty i projekcje dla grup zorganizowanych można rezerwować pod nr tel. 728 415 566 od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-18:00.

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĄŁ AMBASADOR REPUBLIKI CZESKIEJ DR. IVAN JESTŘÁB

PROGRAM DNI KULTURY CZESKIEJ

PONIEDZIAŁEK, 23.03

18:00 - film dla młodzieży „Kawki na drodze”
20:00 - oficjalne otwarcie Dni Kultury Czeskiej
film „Adela jeszcze nie jadła kolacji”

WTOREK, 24.03

18:00 - bajki dla dzieci – zestaw 1
20:00 – film „Dobry wojak Szwejk”

ŚRODA, 25.03

12:00 – warsztaty dla dzieci (grupy zorganizowane)
17:00 – warsztaty dla dzieci (grupy otwarte)
18:00 - bajki dla dzieci: zestaw 2
20:00 – film „Pali się moja panno”

CZWARTEK, 26.03

18:00 – film animowany „Niedoparki”
20:00 – film „Trzy orzeszki dla Kopciuszka”

PIĄTEK, 27.03

20:00 - oficjalne zakończenie Dni Kultury Czeskiej, film „Gdy przychodzi kot”

WYSTAWY (23.03 – 6.04):

  • „Tymczasem w innym miejscu. Stulecie czeskiego komiksu”
  • „12 światów. Współczesna czeska ilustracja dla dzieci”
  • ,,Bohaterowie czeskich bajek”

Szczegółowa oferta Dni Kultury Czeskiej jest dostępna w zakładce KALENDARZ WYDARZEŃ