Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

W ramach Akcji Zima 2020 w gminie Pruszcz Gdański w dniach 20-24 stycznia w Cieplewie odbyły się m.in. pokazy filmowe, bale karnawałowe, wernisaż, warsztaty artystyczne oraz spektakle teatralne. Działo się też w świetlicy w Wiślinie i Mediatece w Straszynie. Wszystkie wydarzenia zgromadziły około tysiąca osób.

Największą popularnością cieszyły się bale karnawałowe. Animacje i zabawy poprowadził najlepszy w Europie duet klaunów cyrkowych - Ruphert i Rico. Papierowe czapeczki, okulary, lizaki czy kolorowe włosy to tylko niektóre z atrakcji przygotowane przez zabawnych gości. Na balach w Wiślinie i Cieplewie bawiło się w sumie ponad 250 uczestników, wystrojonych w fantazyjne kostiumy. Młodzi widzowie chętnie uczestniczyli również w pokazach filmowych. Około 500 osób obejrzało familijne filmy przygodowe i animacje dla dzieci: Magiczny dywan, Siostry wampirki, Kacper i Emma jadą w góry oraz Książka Lili.

Ostatniego dnia Akcji Zima 2020 w galerii Kaloryfer odbył się wernisaż Zielono mi. To efekt czterech miesięcy zajęć dzieci z Małej Akademii Sztuk Pięknych w OKSiBP. Mali artyści w wieku 6-13 lat pracowali w czterech grupach pod kierunkiem Agnieszki Michalczyk i Aleksandry Szumskiej.

- Od początku wspólnej pracy ze wszystkimi grupami wiedzieliśmy, że tematyka tegorocznej wystawy związana będzie z przyrodą, czyli zwierzętami, wszelką roślinnością. Zarówno rodzimą, jak i egzotyczną – wyjaśnia Agnieszka Michalczyk, kustosz galerii Kaloryfer. - Postanowiliśmy w ten sposób sprzeciwić się ogólnej szarzyźnie zimy bez śniegu i przeistoczyć naszą galerię w tajemniczy gąszcz drzew, kwiatów i kaktusów. Pełen pawi oraz innych stworzeń.

Techniki wykonania zaprezentowanych prac to zarówno pastele olejne na kolorowym brystolu, studia ołówkowe, kredki, ale również farby akrylowe, kolaż z wykorzystaniem różnych materiałów, a także wykorzystanie szablonu i farb w sprayu.

Grupa młodych rzeźbiarzy, zgłębiających tajniki tej sztuki pod kierunkiem Mateusza Michalczyka, sięgnęła po inne środki wyrazu. Wykorzystała technikę mozaiki, ale również pokusiła się o tworzenie konstrukcji czysto rzeźbiarskich, tworząc obiekty np. z kartonu i gipsu.

- Prace prezentowane na wystawie to zaledwie ułamek wszystkich dzieł, które powstały od września do grudnia 2019 roku – dodaje Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP. - Niestety nasza mała galeria nie pomieściłaby całego dorobku Małej Akademii Sztuk Pięknych dla dzieci, więc instruktorzy z wielkim trudem musieli dokonać selekcji. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji, która jest dostępna w godzinach otwarcia ośrodka do 20 lutego.

Niespodzianką dla uczestników wernisażu był spektakl teatralny, na który zostali zaproszeni wszyscy goście.

Dodatkowo w ramach Akcji Zima 2020 Mediateka w Straszynie przygotowała kostiumowy bal przedszkolaka, planszogranie, warsztaty logicznego myślenia oraz zajęcia plastyczne. W Straszynie został również wystawiony spektakl Szelmostwa Lisa Witalisa, który zgromadził pełną widownię.