Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Blisko 800 przedszkolaków i uczniów z powiatu gdańskiego uczestniczyło w V Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! Trzydniowa impreza, która odbyła się w dniach 9-11.10.2014 r. w Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie.  
11 
Wędrujące Ale Kino! to „walizkowa” wersja dorocznego międzynarodowego festiwalu filmów młodego widza Ale Kino! w Poznaniu. Znalazły się w nim najciekawsze filmy z repertuaru poznańskiej imprezy, które rywalizowały o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. Ta zaś miała wyjątkową okazję obejrzenia 10 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych z całego świata. W sobotę można było uczestniczyć w retrospektywnym pokazie Akademii Pana Kleksa z 1983 roku, w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.
- Pretekstem do przypomnienia tego tytułu była mijająca 30. rocznica premiery – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP Cieplewo. - Taki zestaw filmów na terenie całej Polski zaprezentowano zaledwie w ośmiu miejscowościach. Oprócz Cieplewa także w: Pacanowie, Cisnej, Rydułtowach, Krasnymstawie, Czarnkowie, Teremiskach na terenie Białowieży i w Gołdapi. Miejsca projekcji wybrano nieprzypadkowo, chcąc dać szansę na poznanie festiwalowej oferty mieszkańcom małych miasteczek i terenów wiejskich, ze względu na miejsce zamieszkania często wykluczonych z udziału w wielkich imprezach i nie mogących zobaczyć pokazywanych tam filmów, nieobecnych w repertuarze kin i programie telewizyjnym.
Równolegle do seansów, w pracowni plastycznej i atelier OKSiBP Cieplewo odbywały się warsztaty filmowe. Wzięło w nich udział 36 uczniów zespołów szkół w Łęgowie i Rotmance. Agnieszka Waszczeniuk i Małgorzata  Wojtkowiak z Pracowni Ferment Kolektiv zrealizowały wraz uczestnikami krótkie filmy, animowane metodą poklatkową. Dzieci przygotowywały elementy dekoracji, pozowały do zdjęć i poznawały sposób montażu ruchomych obrazów.
W ramach konkursu towarzyszącego festiwalowi, dziecięce jury uznało, że najlepszym zaprezentowanym filmem był Felix Roberta Durranta, produkcji RPA, opowiadający wzruszającą historię 13-latka marzącego o tym, by pójść w ślady zmarłego ojca i zostać saksofonistą.
Na zakończenie odbyła się iście festiwalowa gala, która zgromadziła niemal setkę uczestników, a podczas której można było m.in. obejrzeć efekty warsztatów filmowych.
A oto zrealizowane podczas zajęć filmy:

INWAZJA MRÓWEK
i
MAGICZNY KARTON I PRZYJACIELE

1 2 4 3 5  91011 1213
1669609_981517888530762_728876221691839068_o 1111 1111
 
last day 
Na zdjęciu dziecięce jury z Cieplewa razem z organizatorami, reprezentującymi Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Ferment Kolektiv.
ale kino
Główny organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.