Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Zapraszamy na Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2019, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie. W programie trzeciej edycji wyjątkowego w skali Polski wydarzenia plenerowego znajdzie się 30 przedstawień dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak w latach ubiegłych, spektaklom będą towarzyszyć rozmaite warsztaty artystyczne.

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański, organizator wydarzenia, otrzymał na realizację festiwalu dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł z funduszu Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura - Interwencje 2019”.

- Zapraszam na trzy dni wspaniałej zabawy i wspólnego celebrowania święta objazdowych teatrów lalkowych – zachęca Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP i szef festiwalu. - Na kilku scenach wystawimy spektakle zespołów z różnych stron Polski i Europy: Niemiec, Litwy, Ukrainy i Hiszpanii. Dodatkową atrakcją dla dzieci będą ciekawe warsztaty, a dla wszystkich – autorskie spotkania z wybitnymi twórcami sztuki lalkarskiej.

W tym roku festiwal w Juszkowie będzie gościć m.in. teatr Falkoshow z Krakowa, niemiecki Theater des Lachens, Panevezio Leliu Vezimo Teatras z Litwy, Uliczny Teatr Marionetkowy Kompliment, Dniprowski Teatr Lalek oraz znany już „fotelowej” publiczności teatr I Ludzie I Lalki z Ukrainy.

W strefie warsztatowej baśniowego teatru lalki najmłodsi będą mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach artystycznych. Piekarnia Mielnik-Cukiernia Viktoria zaprasza na warsztaty ozdabiania i wypiekania bułeczek-kukiełek z ciasta drożdżowego pod hasłem: „Królowie i książęta”. Pracownia Hanny Kośmickiej, której stoisko co roku przeżywa prawdziwe „oblężenie”, zaprasza na warsztaty robienia pacynek z kolorowych gałganków i włóczek. W tej edycji festiwalu temat przewodni to smoki. Dramaturg i reżyser Tomasza Man zaprasza na mistrzowskie warsztaty animacji „Władca lalek”, a na zajęciach z ukraińską artystką Elyą Bosovych będzie można stworzyć lalkę-księżniczkę lub królewnę.

Centrum strefy gastronomicznej będzie stanowić kawiarenka Cukierni Viktoria z gorącą kawą z ekspresu, ciastami, słodkimi deserami, lodami, wytrawnymi przekąskami na ciepło i na zimno oraz świeżutkimi, pachnącymi wypiekami prosto z mobilnych pieców. Pojawią się też stoiska prowadzone przez panie z kół gospodyń wiejskich z Łęgowa, Cieplewa i Wiślinki. W ich menu znajdą się dania obiadowe, w tym cieszące się powodzeniem zupy, a także kompoty i lemoniady czy domowe przetwory w słoiczkach.

- W ramach współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, w dniach 24-25 sierpnia kilka spektakli będzie można obejrzeć Marzęcinie – dodaje Grzegorz Cwaliński. - Tam również odbędą się warsztaty robotyki, w trakcie których uczestnicy stworzą mechaniczną lalkę teatralną.

PROGRAM FESTIWALU

logo 1

logo 2

 

logo 3

logo 4