Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

W gminie Pruszcz Gdański trwają warsztaty zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych w dziennikarstwie, zorganizowane przez OKSiBP w ramach operacji: „Stworzenie mobilnego studia nagrań „Pracownia Reportażu „Trzech Krajobrazów”(…)”.

Zajęcia są adresowane do dzieci i młodzieży (do 16 roku życia). Realizowane są w świetlicach wiejskich, we współpracy z miejscowymi opiekunkami świetlic i sołtysami. Spotkania z instruktorką, profesjonalną dziennikarką radiową, odbyły się już w Rokitnicy, Jagatowie i Żuławie. Dzieciom, które do tej pory skorzystały z zajęć, najbardziej podobała się możliwość nagrywania i symultanicznego odsłuchu stereofonicznego nagrania w słuchawkach. Uczestnicy robią też zdjęcia, filmy, wymyślają wierszyki, własne narracje - wszystko, aby zainteresować innych swoją miejscowością.
Co ciekawe, na pierwszych zajęciach dzieci zwykle nie potrafią wskazać interesujących, atrakcyjnych miejsc w swojej wsi. Wszystko wokół wydaje się nudne i zwyczajne. Kiedy jednak na drugi dzień zostają sam na sam z mikrofonem i słuchawkami, dzielą się na grupy i pracują samodzielnie, budzą się w nich rasowi reporterzy. Nagle słyszą dźwięki huśtawek na placu zabaw, liści w parku, dzwonów w kościele.
- Uwielbiam obserwować tę przemianę – zapewnia Magdalena Świerczyńska-Dolot prowadząca warsztaty. – Zaangażowanie i energia uczestników niezwykle mnie zadziwiają.
Drugiego dnia zajęć następuje najtrudniejszy i najbardziej żmudny element pracy, czyli montaż zgromadzonych nagrań. Zebrane i opracowane materiały dziennikarskie zostaną wykorzystane do stworzenia strony internetowej i folderu promocyjnego, które będą reklamowały pod kątem turystycznym lokalne walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe regionu z perspektywy młodych ludzi.
Relację z pierwszych warsztatów można znaleźć na internetowej stronie Radia Gdańsk:

Objazdowa pracownia reportażu "Trzech Krajobrazów" - adepci dziennikarstwa zwiedzaja region.
 

Zapisy na warsztaty w kolejnych miejscowościach bezpośrednio u opiekunek w świetlicach. Chętni mogą jeszcze zgłaszać się w świetlicach w Cieplewie, Mokrym Dworze, Lędowie i Straszynie oraz w Różynach (gm. Pszczółki). Więcej informacji pod nr tel. 58 682 85 78 wew. 2. Warunkiem udziału w zajęciach jest dostarczenie wypełnionej i podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego KARTY UCZESTNICTWA (do pobrania poniżej – w załączniku; wydruki można też odbierać u opiekunek w świetlicach).

 
HARMONOGRAM WARSZTATÓW
Cieplewo
29 września (poniedziałek) w godz. 16-19
1 października (czwartek) w godz. 16-19
Różyny
2 października (czwartek) w godz. 16-19
4 października (sobota) w godz. 10-13
Mokry Dwór
4 października (sobota) w godz. 14-17
6 października (poniedziałek) w godz. 16-19
Lędowo
7 października (wtorek) w godz. 16-19
9 października (czwartek) w godz. 16-19
Straszyn
10 października (piątek) w godz. 16-19
13 października (poniedziałek) w godz. 16-19
 
Do pobrania:
Karta uczestnictwa WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
Karta uczestnictwa WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
(DOC)


Na zdjęciach warsztaty w Rokitnicy i Jagatowie:


Warsztaty pod hasłem „Pracownia Reportażu Trzech Krajobrazów” są organizowane dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. W konkursie grantowym, ogłoszonym przez LGD „Trzy Krajobrazy”, organizatorom przyznano na ten cel prawie 20 tys. zł.