Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

W galerii Kaloryfer w czwartek, 7 marca, w odbył się wernisaż prac uczestników stałych zajęć ceramicznych, realizowanych w naszym ośrodku pod kierunkiem artysty rzeźbiarza Mateusza Michalczyka. Tytuł wystawy Raku - radość, odnosi się do tradycyjnej japońskiej metody wypalania ceramiki, którą praktykowali amatorzy tego rękodzieła w Cieplewie, podczas letniego pleneru w 2018 r.

Gości powitali Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP, Daniel Kulkowski, wicewójt gminy Pruszcz Gdański, oraz Mateusz Michalczyk, kurator wystawy. Na ekspozycji zaprezentowano znaczną część powstałych wówczas niemal 70 obiektów z ręcznie wymodelowanej i ozdobionej gliny. Goście z podziwem oglądali wystawione prace, a o tym, jak im się one podobały najlepiej świadczą oferty kupna wystawionych dzieł i liczba chętnych, którzy zapisali się na kolejne zajęcia w naszej pracowni plastycznej.

Do 7 kwietnia, w godzinach otwarcia OKSiBP, można oglądać zarówno prace wykonane w technice tzw. nagiego raku, jak i dekorowane kolorowymi szkliwami, i poddane zabiegowi redukcji (czyli umieszczaniu gorącej ceramiki, bezpośrednio wyjętej z pieca, w pojemnikach w trocinami lub innymi łatwopalnymi materiałami). Oprócz tego prezentowane są inne unikatowe misy, patery, wazony czy rzeźby powstałe w ciągu 12 miesięcy od ostatniej takiej wystawy, zorganizowanej w ośrodku 8 marca 2018 r.

W galerii Kaloryfer dostępny jest też katalog przedstawiający twórców i ich prace, do którego zdjęcia wykonała jedna z uczestniczek warsztatów, Anna Górnikiewicz. Za pomoc w przygotowaniu fotografii do folderu dziękujemy firmie Punkt Kwiaciarnia z Cieplewa.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny - zapraszamy.

Na naszym profilu https://www.facebook.com/oksibp/ dostępnych jest więcej zdjęć z wernisażu, a także wideorelacja z wydarzenia: https://www.facebook.com/oksibp/videos/1537972613002162/