Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

I stało się! Kino za Rogiem w Cieplewie już otwarte! Już od jutra, 4 marca 2014 r., na pierwszy seans zapraszamy dorosłych widzów. Będzie to polski film pt.: Dziewczyna z szafy w reż. Bodo Kox’a. Początek o godz. 19:00. Wstęp jedynie 5 zł.
Oficjalna inauguracja pierwszego w północnej części Polski Kina za Rogiem nastąpiła w piątkowe popołudnie. Gości (wśród których znaleźli się pomysłodawca i szef Kina za Rogiem Grzegorz Molewski oraz Zbigniew Żmudzki, prezes Spółki Semafor Produkcja Filmowa) przywitał czerwony dywan i urocze hostessy (młodzież z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie i mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański). Było oficjalne przecięcie wstęgi, zwiastuny filmów, jakie już wkrótce będzie można oglądać w OKSiR oraz oczywiście pierwszy seans – animowana Świteź, w reżyserii Kamila Polaka.
- Warto dodać, że mija właśnie dziesięć lat odkąd w wiejskiej gminie Pruszcz Gdański, mimo braku odpowiedniego zaplecza, rozpoczęto szeroko rozumianą promocję sztuki filmowej. Wszystko zaczęło się w Zespole Szkół im. Karola Wojtyły w Rotmance, gdzie stworzyliśmy Pracownię Fotografii i Filmu – wspomina Grzegorz Cwaliński, niegdyś nauczyciel w ZS Rotmanka, a obecnie dyrektor OKSiR. - Powstał w niej autorski program nauczania, nakierowany na promocję polskiej kinematografii wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Jako jedyna gmina na Pomorzu uzyskaliśmy wówczas grant na organizację  obchodów 60-lecia polskiej animacji. Dzięki temu zrealizowaliśmy projekt „Bliskie Spotkania z animacją filmową”, obejmujący warsztaty artystyczne, seanse filmowe i spotkania z twórcami. Organizowaliśmy też doroczny Przegląd Kinematografii Polskiej „Kino przy Miedzy”, odwiedzając rozmaite miejscowości w województwie pomorskim z projekcjami na dużych ekranach. Często były to ekrany szyte przez sołtysów z wielkich prześcieradeł i rozwieszone w wiejskich świetlicach...
W 2009 roku, jako OKSiR Łęgowo, z sukcesem przystąpiliśmy do konkursu na inicjatywy promujące polską kinematografię, ogłoszonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Zdobyliśmy dofinansowanie na realizację programu „Akcja animacja – Kino przy miedzy”, obejmującego liczne plenerowe pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyki filmowej na wsiach. Grupa dzieci i młodzieży pojechała z nami nawet na wycieczkę szlakiem polskiej animacji do największych i najbardziej znanych wytwórni.

Wciąż jednak marzyliśmy o prawdziwym kinie na wsi. W 2010 roku, w naszej poprzedniej siedzibie, w Łęgowie, udało się zaadaptować na ten cel jedno z pomieszczeń. Tak powstała jedyna na świecie sala kinowo-teatralna, której patronem został Władysław Starewicz - twórca poklatkowej animacji lalkowej, zwany też polskim Disney’em.
I wreszcie po latach doczekaliśmy się kina repertuarowego z prawdziwego zdarzenia – nowoczesnego, oferującego wielokanałowy system dźwięku 5,1 i obraz HD. Nie udałoby się to, gdyby nie grant na modernizację kina, pozyskany z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Życzliwość wobec inicjatywy OKSiR-u okazał nawet słynny grafik, Andrzej Pągowski. Mistrzowi plakatu tak spodobał się nasz pomysł utworzenia kina na wsi, że specjalnie dla nas przygotował projekt graficzny afisza, promującego Kino za Rogiem w Cieplewie. Do stworzenia drugiego plakatu reklamującego nasze Kino za Rogiem wykorzystano pracę Magdaleny Majak, uczestniczki warsztatów plastycznych realizowanych w OKSiR Cieplewo.

Na zakończenie goście przy kawie i słodkim poczęstunku mogli wysłuchać koncertu piosenek filmowych w wykonaniu Amelii Waszkiewicz i Noemi Grubby.
WSTEGA
Symboliczną wstęgę przecięli (od lewej): Zbigniew Żmudzki, prezes Semafora, Edward Leszczyński, sołtys Cieplewa, Marek Kowalski, przewodniczący Rady Gminy Pruszcz Gdański, wójt Magdalena Kołodziejczak, 10-letnia Magdalena Majak oraz Grzegorz Molewski, inicjator sieci Kino za Rogiem.
 
10 15 45 48
koncert 2 koncertkoncert 3 koncert 4