Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Nie zawiedli nas mieszkańcy gminy i po raz kolejny udowodnili, że na ich bezinteresowną pomoc zawsze możemy liczyć. W odpowiedzi na apel o udostępnienie rozmaitych przedmiotów sprzed lat – rodzinnych pamiątek, kolekcjonerskich bibelotów, starych fotografii etc. – odpowiedziało ponad dwadzieścia osób.

Nieodpłatnie otrzymaliśmy w użyczenie 180 rozmaitych przedmiotów, z których znakomita większość znalazła się na ekspozycji. Na czas wystawy w galerii Kaloryfer udostępniono nam stare meble, narzędzia rolnicze i warsztatowe, urządzenia domowe, obrazki i ręcznie wyszywane makaty, dawne radioodbiorniki, słynny adapter Bambino i magnetofon szpulowy, zegar, aparaty fotograficzne, maszynę do szycia, dawne mundury strażackie, kotły, balie, tary do prania, kasę sklepową, wagi szalkowe, naczynia, bibeloty, niegdysiejsze elementy wyposażenia szkoły i wiele, wiele innych rozmaitości. Niektóre liczą sobie ok. 40 lat, inne pamiętają początki ubiegłego stulecia. Jedne w lepszym inne w nieco gorszym stanie, ale wszystkie niezmiernie interesujące, a częstokroć o wręcz zagadkowym już dziś przeznaczeniu. Do naszej galerii Kaloryfer wjechał nawet unikatowy ciągnik-składak z kolekcji Edwarda Leszczyńskiego, sołtysa Cieplewa. Za wypożyczenie eksponatów, Grzegorz Cwaliński, dyrektor placówki, podziękował kwiatami wszystkim osobom zaangażowanym w stworzenie wystawy.

Nie zawiedli również goście, którzy tłumnie zjawili się na wernisażu, by w dniu święta narodowego obejrzeć wystawę i wysłuchać okolicznościowego koncertu. Nie zabrakło władz gminy z panią wójt Magdaleną Kołodziejczak na czele, radnych i sołtysów licznych mieszkańców i przyjaciół placówki. Przed publicznością wystąpili podopieczni OKSiR – uczestnicy warsztatów pianistycznych (którzy po raz pierwszy zaprezentowali się na scenie!) i wokalnych oraz Chór Gminy Pruszcz Gdański z repertuarem pieśni patriotycznych. Na zakończenie wystąpiły cztery śliczne i utalentowane młode artystki trójmiejski zespół Les Femmes, który zaprezentował ciepło przyjęte przez widownię pieśni polskie. Po koncercie można było napić się kawy lub herbaty i pogawędzić ze znajomymi.

Więcej zdjęć z wernisażu można zobaczyć na stronie: www.facebook.com/oksir.pruszcz 
Zdjęcia z koncertu można obejrzeć na: www.facebook.com/oksir.pruszcz 
Wideorelację z wernisażu i wystawy można obejrzeć na portalu www.pruszcz.com 

Za wypożyczenie eksponatów bardzo dziękujemy również paniom: Barbarze Wójcik, Urszuli Szprengel, Janinie Szudzik, Zofii Radomskiej, Małgorzacie Jelińskiej i Magdalenie Balcewicz, panom: Danielowi Kozłowskiemu, Wiesławowi Zbroińskiemu - sołtysowi Mokrego Dworu, Andrzejowi Leszczyńskiemu, Zdzisławowi Kwiatkowi i Tadeuszowi Jałoszyńskiemu, firmom: ZUPH Mała Architektura Zbigniew Narchol, Professional Foto Studio – Justyna A. Ambor, a także paniom: Annie Sądej - dyrktor SP w Skowarczu, Joannie Gwizdale - dyrektor przedszkola Słoneczna Kraina z Łęgowa, Danucie Kamińskiej – dyrektor SP w Wojanowie oraz ZSR w Rusocinie.

wystawa2013