Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Multimedialną wystawę pt. „Ostańce próśb”, zorganizowaną wraz z Muzeum Narodowym w Gdańsku, można było oglądać w galerii Kaloryfer w OKSiR Cieplewie.

Ekspozycja, we wrześniu 2013 r. gościnnie wystawiana w galerii Kaloryfer w OKSiR Cieplewo, ukazuje przykłady ludowej architektury sakralnej. Prezentuje to, co stare w nowy sposób - za pomocą fotografii i filmu.

„Ostańce próśb” to wielogłosowa opowieść o tym, jak dziś funkcjonują kaszubskie kapliczki oraz norweskie i islandzkie kościółki. Pozwala też poznać ich niedocenioną skalę i unikalne piękno. Wystawa jest jednym z efektów projektu pt. Ocalić narodową spuściznę. Uczestniczyły w nim dwie strony, z dwóch kręgów kulturowych, które, choć o odmiennej obyczajowości, mają wspólny mianownik. Jest nim ludowa architektura sakralna. Krąg nordycki to norweskie kościoły Stavkirke i islandzkie kościółki farmerskie. Słowiański zaś tworzą polskie kapliczki przydrożne.

Realizację przedsięwzięcia w Polsce rozpoczęto na Kaszubach, z zamiarem odnalezienia i udokumentowania możliwie wszystkich znajdujących się tam kapliczek. Zamiarem pomysłodawców projektu było poznanie genezy obiektów i roli, jaką obecnie odgrywają one w życiu wiejskich społeczności, a także odnalezienie twórców. Następnie realizatorzy wybrali się w podróż na północ Europy - do Norwegii i Islandii, by poznać tamtejszą bogatą dokumentację muzealną obiektów sakralnych i prowadzoną na szeroką skalę promocję dziedzictwa kulturowego.

Gdzie na żywo odnaleźć przedstawione na wystawie obiekty? Czym były dla miejscowej ludności, co symbolizowały, jaką wartość stanowią dzisiaj? Tego można dowiedzieć się na internetowej stronie projektu pod adresem: www.ostanceprosb.pl

Podczas finisażu, zorganizowanego 27 września, publiczność miała ostatnią szansę zobaczyć ekspozycję, wzbogaconą o efektowną oprawę dźwiękową. Z kameralnym koncertem na wiolonczelę solo, wystąpiła Zofia Elwart. Wiolonczelistka wykonała utwory skomponowane przez Maćka "Miszę" Borowicza inspirowane sakralną i folkową muzyką Islandii, Norwegii i Kaszub.