Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Goście, którzy odwiedzili wernisaż „200h, 1050○”, zorganizowany 8 marca 2018 r. w galerii Kaloryfer, nie szczędzili pochwał pod adresem zaprezentowanych eksponatów, ich autorów i „ducha sprawczego” tego wydarzenia, czyli Mateusza Michalczyka – kuratora wystawy i instruktora ceramiki w OKSiBP.

Na wystawie (którą będzie można oglądać do 8 kwietnia w godzinach pracy ośrodka, swoje prace zaprezentowali uczestnicy) warsztatów artystycznych realizowanych w naszej pracowni plastycznej od jesieni 2016 r., pod kierunkiem Mateusza Michalczyka - absolwenta wydziału rzeźby gdańskiej ASP.

– To podsumowanie naszej dotychczasowej pracy w dwóch grupach osób dorosłych: zaawansowanych i początkujących – wyjaśnia instruktor. – Prezentujemy najprostsze gliniane naczynia wykonane podczas pierwszych zajęć, a także formy bardziej wymagające technicznie, pełniące głównie funkcje dekoracyjne. Jest to pierwsza wystawa, w ramach której zaprezentujemy rzeźby ceramiczne ukazujące różnorodne podejście do realizowanych tematów.

Można też zobaczyć niezwykle oryginalne obiekty i naczynia po raz pierwszy wypalone jesienią ub.r. techniką raku, w plenerowym piecu specjalnie na tę okazję udostępnionym przez jedną z gdańskich artystek.

Tytuł „200 godzin, 1050 stopni (Celsjusza)” to bezpośrednie nawiązanie do czasu, który spędzili już na warsztatach ceramiki uczestnicy, i temperatury, w jakiej wypalane są prace.