Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Już jutro (8 marca) o godz. 18:00 zapraszamy do galerii Kaloryfer na wernisaż ceramiki "200 godzin, 1050 stopni". Swoje prace zaprezentują uczestniczki warsztatów artystycznych realizowanych w naszej pracowni plastycznej pod kierunkiem Mateusza Michalczyka.

– Wystawa, która zostanie zaprezentowana w galerii Kaloryfer, to podsumowanie dotychczasowych osiągnięć dwóch grup osób dorosłych, uczestniczących w warsztatach ceramiki prowadzonych od jesieni 2016 roku – wyjaśnia instruktor prowadzący warsztaty i kurator ekspozycji, Mateusz Michalczyk. – Zaprezentujemy najprostsze gliniane naczynia wykonane podczas pierwszych zajęć, a także formy bardziej zaawansowane technicznie, pełniące głównie funkcję dekoracyjną. Będzie to pierwsza wystawa, w ramach której zaprezentujemy rzeźby ceramiczne ukazujące różnorodne podejście do realizowanych tematów.

Będzie można zobaczyć rękodzieło wykonane przez początkujących, ale głównie prace pań zgłębiających tajemnice ceramiki od czasu otwarcia pracowni pod kierunkiem Mateusza Michalczyka. W tym niezwykle oryginalne obiekty i naczynia po raz pierwszy wypalone jesienią ub.r. techniką raku, w plenerowym piecu specjalnie na tę okazję udostępnionym przez jedną z gdańskich artystek.

Tytuł „200 godzin, 1050 stopni (Celsjusza)” to bezpośrednie nawiązanie do czasu, który spędzili już na warsztatach ceramiki uczestnicy, i temperatury, w jakiej w specjalnym piecu wypalają swoje prace.