Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Akcja Zima 2018 za nami. Wspólnie z OKSiBP ferie spędziło niemal dwa tysiące dzieci i młodzieży. Przez dwa dni świętowaliśmy 50 urodziny Reksia. Z tej okazji odbyło się pięć projekcji cyfrowo odnowionych animowanych filmów o sympatycznym piesku, które obejrzało łącznie 200 widzów w dwóch salach Kina za Rogiem w Cieplewie.

Po każdym seansie dzieci otrzymały pamiątkowe plakaty oraz drobne upominki, wzięły też udział w zajęciach plastycznych, podczas których kolorowały różne obrazki z przygodami Reksia. Urodzinową galę uświetnił pyszny brzoskwiniowy tort przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Roszkowie. Za pomoc w organizacji wydarzenia serdecznie dziękujemy Fundacji im. Heleny i Lechosława Marszałków "Reksio".

Nie była to jednak jedyna atrakcja ferii w gminie Pruszcz Gdański. Od 29 stycznia do 2 lutego 2018 r. w świetlicach wiejskich odbyło się 15 balonowych balów karnawałowych. Animatorzy zachęcali najmłodszych do wspólnej zabawy i wręczali milusińskim zwierzątka skręcane z kolorowych baloników. W wielu miejscach lokalne koła gospodyń wiejskich częstowały dzieci słodkimi przekąskami. Również w świetlicach milusińscy mogli obejrzeć spektakl teatralny: „Tymoteusz wśród ptaków” Teatru Barnaby (łącznie 258 widzów w 16 miejscowościach). 120 widzów zgromadziło wystawione w OKSiBP Cieplewo i Mediatece w Straszynie przedstawienie pt.: „Licho nie śpi” w wykonaniu Teatru Uszytego z Krakowa.

Nie zabrakło też rozmaitych warsztatów i zajęć artystycznych. W galerii Kaloryfer w Cieplewie studenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska zaprezentowali swój dorobek i przeprowadzili warsztaty sitodruku. Zakończyły się one wspólnym finisażem prac wykonanych przez uczestników i prowadzących.
W pracowni plastycznej zorganizowaliśmy warsztaty „Zimowe odloty” i „U-lotne imaginarium”. Młodzi konstruktorzy w dwóch grupach wiekowych nie próżnowali i zaprojektowali, zbudowali z różnych materiałów, pomalowali i wykleili samoloty, statki kosmiczne i rozmaite obiekty latające czy unoszące się w przestworzach. Dając upust wyobraźni stworzyli nieboskłon pełen rozmaitych intrygujących wehikułów.

W 14 miejscowościach zimową przerwę w nauce uczniowie poświęcili na rekreację. W świetlicach wiejskich rywalizowali w zawodach sprawnościowych, takich jak żonglowanie piłką, ringo, skoki na czas, kręgle, rzutki, piłkarzyki, tenis stołowy etc., walcząc o drobne upominki i słodkie nagrody.

W Mediatece funkcjonował escape room, do którego weszło (i z którego udało im się wydostać) niemal 160 osób. Młodzież grała w planszówki, dzieci układały puzzle. Uczestniczyły też w warsztatach edukacyjno-plastycznych „Licho i kraśnięta” oraz warsztatach rysunku, malarstwa, ceramiki i tworzenia biżuterii, warsztatach dziennikarstwa radiowego oraz zajęciach „Stoi w Mediatece lokomotywa”. Uczestniczyło w nich ponad sto osób.

Do realizacji naszej Akcji Zima przyłączyły się: Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański oraz organizacje pozarządowe: Gminne Towarzystwo Sportowe, Stowarzyszenie Twórców Przystanek Sztuka i Stowarzyszenie Dolina Raduni i Radio Toksyna, a także poszczególne sołectwa, które uczestniczyły w organizacji balów karnawałowych oraz udostępniły pomieszczenia na zabawy sportowo-rekreacyjne, warsztaty „Bezpieczeństwo w sieci” i spektakle teatralne.