Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Specjalne projekcje zrekonstruowanych cyfrowo kreskówek i zajęcia plastyczne, upominki dla każdego małego widza i wreszcie słodka uczta na zakończenie – tak zapowiadają się 50 urodziny animowanego „Reksia”, organizowane w Cieplewie w ramach inauguracji tegorocznej akcji Zima w gminie Pruszcz Gdański.

Na serii filmów z sympatycznym Reksiem w roli głównej wychowało się kilka pokoleń widzów. Jego pomysłodawcą był Lechosław Marszałek, który jako reżyser i scenarzysta miał już w zawodowym dorobku pracę przy innej słynnej animacji – serialu o perypetiach Bolka i Lolka. Inspiracją dla autora była jego ostrowłosa terierka, suczka o imieniu Trola.

Pierwszą częścią przygód czworonożnego bohatera był „Reksio poliglota” z 1967 roku. Widzom spodobał się pomysł na film i sposób jego realizacji. Ważna była również idea przewodnia utworu - znajomość języków otwierała Reksiowi drogę do zawierania przyjaźni z innymi zwierzętami z podwórka.

Za „Reksia poliglotę” jego twórcy przyznano „Złotego Słowika” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Teheranie. Ciekawostką jest, że przyznana tam statuetka i okolicznościowy dyplom do rąk laureata trafiły dopiero po… 18 latach. Autor jadący na zaproszenie organizatorów festiwalu rozminął się z nagrodą, wiezioną akurat do Polski przez reżysera Jana Batorego. Gdy Lechosław Marszałek wrócił do Warszawy okazało się, że trofeum zawieruszyło się gdzieś w siedzibie Naczelnego Zarządu Kinematografii. Odnalazł je dopiero na obchodach 40-lecia kinematografii, wśród rozmaitych eksponatów zaprezentowanych na inauguracyjnej wystawie w otwartym wówczas Muzeum Filmu w Łodzi.

Sukces „Reksia poligloty” skłonił autora i bielskie Studio Filmów Rysunkowych do realizacji kolejnych filmów o psiaku, który przeistaczał się w marzyciela, wychowawcę, obrońcę, dobroczyńcę, domatora, kosmonautę, pielęgniarza czy rozbitka. Przez ponad 20 lat powstało w sumie 68 odcinków. I właśnie dwa zestawy kreskówek z Reksiem, w cyfrowo zrekonstruowanej wersji, będzie można obejrzeć na specjalnych seansach w Kinie za Rogiem w Cieplewie podczas zbliżających się obchodów 50 urodzin filmowego pieska.

Już dziś zachęcamy milusińskich od lat 3, ich rodziców i dziadków do udziału w przedpołudniowych i popołudniowych projekcjach animacji na dużym ekranie w Kinie za Rogiem w Cieplewie, wspólną zabawę kolorowankami z sympatycznym pieskiem w roli głównej oraz wiele niespodzianek.

Najmłodszych zachęcamy także do odwiedzin w naszej bibliotece, gdzie będą dostępne książeczki o Reksiu.

Po projekcjach kinowych mali widzowie otrzymają na pamiątkę okolicznościowe plakaty i naklejki, a po uroczystej gali zapraszamy na urodzinowy tort!

5 lutego (poniedziałek)

  • godz. 11:00 - seans/zestaw 1
  • godz. 16:00 - seans/zestaw 2
  • godz. 18:00 - Urodzinowa Gala Reksia/zestaw 1


6 lutego (wtorek)

  • godz. 10:00 - seans/zestaw 1
  • godz. 12:00 - seans/zestaw 2

Bilety na seanse w cenie: 5 zł są do nabycia w Biurze Obsługi Klientów.

Rezerwacje i więcej informacji pod nr tel.: 728 415 566.

Reksio01
Reksio02
Reksio03
Reksio04
Reksio05
Reksio06