Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie wraz z wydawnictwem EneDueRabe zapraszają w najbliższą niedzielę, 30 listopada, o godz. 12:30 na warsztaty rodzinne pod hasłem IQ Emocje. To inicjatywa bazująca na wspólnym czytaniu książek.


IQ Emocje, to cykl spotkań, których celem jest pokazanie, jak na podstawie wybranych książek można rozmawiać z dziećmi na tematy ważne dla ich rozwoju emocjonalnego. Punktem wyjścia każdego warsztatu jest starannie dobrany tytuł lektury, która w sposób bezpośredni bądź pośredni dotyczy konkretnej emocji. Dziecku dużo łatwiej jest bowiem rozmawiać o danej sytuacji, jeśli nie dotyczy go ona bezpośrednio. Spotkania to też okazja do propagowanie książki jako narzędzia stanowiącego zaproszenie do rozmowy na różne tematy i promowania czytania książek dla najmłodszych jako atrakcyjnej formy spędzania czasu rodzica z dzieckiem.
- To pomysł rodem ze Skandynawii, gdzie zyskał ogromną popularność. Warsztaty mają na celu rozwój i pogłębianie inteligencji emocjonalnej u dzieci oraz kształtowanie wspomagającej roli rodziców – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP Cieplewo. – Podczas warsztatów prowadzący wykorzystują elementy dramy, zajęcia teatralne, ruchowe i plastyczne. Jest to specjalnie przygotowana kompozycja różnych aktywności, która ma na celu realizację określonych założeń, takich jak: identyfikacja emocji, umiejętność ich nazwania i rozpoznania, co pozwala najmłodszym lepiej zrozumieć ich samych i otaczający je świat.
Zajęcia dla dorosłych mają charakter otwartej rozmowy prowadzonej przez doświadczonego terapeutę. Dyskusja moderowana jest w odpowiedni sposób, aby rodzice bądź opiekunowie wyciągali wnioski skłaniające do dalszej refleksji na temat ich roli we wspieraniu dziecka przeżywającego określone emocje. Warsztaty dla rodziców służą przekazaniu podstawowej wiedzy psychologicznej, ale też pobudzaniu w dojrzałych ludziach otwartości na dziecięcy świat emocji.
Kolejne warsztaty będą odbywać się co miesiąc w czytelni OKSiBP w Cieplewie przy ul. Długiej 20a. Wstęp wolny. Drugie spotkanie zaplanowane jest na 14 grudnia br. o godz. 12:30, a cały cykl potrwa do czerwca 2015 roku.

IQ small