Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uroczysta premiera nowego spektaklu lalkowego dla dzieci pt. "Jaś i Małgosia" wyprodukowanego przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański odbyła się w sobotę 19 listopada br. Niezwykła adaptacja bajki powstała we współpracy z Teatrem Barnaby - jedyną sceną marionetkową w Pomorskiem, a patronem przedstawienia jest PIEKARNIA-CUKIERNIA SŁAWOMIR MIELNIK ZE STRASZYNA.

JAS I MAŁGOSIA 1

Przedstawienie ma charakter opowieści szkatułkowej. Jej bohaterowie „bajki w bajce” tworzeni są na żywo, w trakcie spektaklu. Pewnego zupełnie zwyczajnego dnia w cukierni pojawia się tłum miłośników słodkich wypieków. Niestety, ciasta nie są jeszcze gotowe. Jak zatrzymać klientów do czasu, gdy z pieca będzie można wyjąć pierniki, baby i torty? Z pomocą przychodzi wyobraźnia! Okazuje się, że akcesoria kuchenne to znakomite składniki do wyczarowania opowieści. Bajkowe postaci mogą „wyrosnąć” z foremek, a książka kucharska zamienić się w chatkę drwala. Tak zaczyna się historia o niezwykłych przygodach Jasia i Małgosi...

Pomysłowa scenografia i intrygująca formuła sprawiła, że przygody bohaterów spektaklu z zainteresowaniem śledzili nie tylko najmłodsi, ale także dorośli. Ale nie była to jedyna atrakcja dla widzów. Po przedstawieniu, jak na premierę przystało, w galerii Kaloryfer w Cieplewie odbył się uroczysty bankiet. Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik ze Straszyna przygotowała dla gości prawdziwą ucztę. Poczęstunek stanowiły przepyszne ciasta, ciastka, ciasteczka, pierniczki, a także tort, konstrukcją i kolorystyką nawiązujący do jednego z bohaterów spektaklu - Pana Tadeusza, i drożdżowe bułeczki - wypisz wymaluj buzie tytułowych Jasia i Małgosi. Do pięknie udekorowanych stołów ustawiły się tłumy małych i dużych łasuchów, którzy z ogromnym apetytem pałaszowali pyszne słodkości.

- Do tej pory, od kilku lat straszyńska piekarnia wspierała nas, dostarczając nieodpłatanie pieczywo na doroczne festyny seniora, a warto podkreślić, że za każdym razem odwiedza nas z tej okazji po kilkaset osób. Dla nikogo jeszcze pajdy chleba na tych imprezach nie zabrakło - przypomina Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP. - Teraz hojni właściciele firmy zostali mecenasami kultury w gminie. Dzięki nim powstał piękny spektakl, który widzowie będą mieli okazję obejrzeć 28 lutego oraz 1 i 2 marca przyszłego roku. Zapraszamy!
Sztukę wyreżyserował Henryk Hryniewicki, muzykę skomponował Michał Makulski. Pomysłowe lalki powstały w pracowni technicznej Ośrodka w Cieplewie. Głowy bohaterów wykonał Mateusz Michalczyk, na co dzień prowadzący pracownię ceramiki. „Kolorów” dodała im Karolina Michałek, instruktor plastyki, która wraz z Marcinem Marcem (Teatr Barnaby) wykonała również scenografię (wg projektu Dagmary Jemioły-Hryniewickiej, teatr NEMNO) i przygotowała plakat promujący spektakl. Kostiumy aktorów-animatorów: Danuta Gawrońska.

Patronat honorowy: Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

Patronat medialny: Radio Gdańsk, pomorskie.eu, Północna.TV, Together Magazyn, Pruszcz.com, Qlturka.pl, „Dziennik Bałtycki”, naszemiasto.pl, „Gminne Strony”.

JAS I MAŁGOSIA 8JAS I MAŁGOSIA 2

JAS I MAŁGOSIA 3JAS I MAŁGOSIA9

JAS I MAŁGOSIA 4JAS I MAŁGOSIA 5

JAS I MAŁGOSIA 6JAS I MAŁGOSIA 7

 

Wideorelacja z wydarzenia na naszym profilu FACEBOOK,  PÓŁNOCNA.TV.