Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Wkrótce wielka premiera naszego nowego spektaklu lalkowego dla dzieci pt. "Jaś i Małgosia". Niezwykła adaptacja bajki powstała w koprodukcji gminnej instytucji kultury z TEATREM BARNABY, a mecenasem przedstawienia jest PIEKARNIA-CUKIERNIA SŁAWOMIR MIELNIK w Straszynie.

JASiMALGOSIA1Pewnego zupełnie zwyczajnego dnia w cukierni pojawia się tłum miłośników słodkich wypieków. Niestety, ciasta nie są jeszcze gotowe. Jak zatrzymać klientów do czasu, gdy z pieca będzie można wyjąć pierniki, baby i torty? Z pomocą przychodzi wyobraźnia! Okazuje się, że akcesoria kuchenne to znakomite składniki do wyczarowania opowieści. Bajkowe postaci mogą „wyrosnąć” z foremek, a książka kucharska zamienić się w chatkę drwala. Tak zaczyna się historia o niezwykłych przygodach Jasia i Małgosi... Główni bohaterowie wpadają w nie lada tarapaty. Jaki będzie finał ich przygód? Czego nauczą nas Jaś i Małgosia?

Przedstawienie teatralne „Jaś i Małgosia” przeznaczone jest dla widzów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-10 lat). Jednak pomysłowa scenografia i intrygująca formuła sprawia, że przygody bohaterów spektaklu z zainteresowaniem śledzą również dorośli.
Patronat nad naszą nową produkcją objęła Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik, firma z ponad 20-letnią tradycją. Jej właściciele są organizatorami i uczestnikami wielu inicjatyw społecznych i charytatywnych.
- O tym, że mają wielkie serca, nasz Ośrodek niejednokrotnie mógł się już przekonać - zapewnia Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP. - Od kilku lat firma ze Straszyna wspiera nas w organizacji dorocznego Festynu Seniora, podczas którego na plenerowych piknikach gościmy po kilkuset mieszkańców całej gminy. Hojni właściciele straszyńskiej piekarni nieodpłatnie przekazują nam pieczywo, którym częstujemy wszystkich uczestników imprezy. Na biesiadne stoły trafiają wówczas pajdy pachnącego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym albo jako dodatek do kiełbasek z grilla, gorącego bigosu czy zupy z kotła... Wielokrotnie też, pięknie udekorowane, okolicznościowe bochny chleba od Piekarni-Cukierni Sławomir Mielnik były ozdobą ołtarza podczas nabożeństw dziękczynnych, inaugurujących gminne dożynki. Dlatego, realizując nasz nowy spektakl teatralny, którego akcja rozgrywa się w cukierni, ośmieliliśmy się zwrócić do właścicieli firmy o wsparcie tej intrygującej produkcji. Jak zwykle, nie zawiedliśmy się na ich szczodrości, a efekt tej współpracy można zobaczyć na naszej scenie.

Sztukę wyreżyserował Henryk Hryniewicki, muzyka: Michał Makulski. Scenografię, wg projektu Dagmary Jemioły-Hryniewickiej (teatr NEMNO), wykonali: Karolina Michałek(Teatr Barnaby), Danuta Gawrońska i Mateusz Michalczyk(OKSiBP). Lalki: MARCIN MARZEC (Teatr Barnaby)

Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę, 19 listopada 2016 r., na scenie kinowo-teatralnej im. Władysława Starewicza w Ośrodku Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański przy ul. Długiej 20a w Cieplewie.

Patronat honorowy: Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

Patronat medialny:

Radio Gdańsk, pomorskie.eu, Północna.TV, Together Magazyn, Pruszcz.com, Qlturka.pl, „Dziennik Bałtycki”, naszemiasto.pl, „Gminne Strony”.

jas i malgosia pl

Autorką plakatu promującego „Jasia i Małgosię” jest Karolina Michałek, współpracująca z OKSiBP jako instruktor plastyki.