Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

7. Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! gościliśmy w dniach 25-28 września 2016 r. w Kinie za Rogiem w Cieplewie. Był nieodzowny czerwony dywan i pozowanie do pamiątkowych zdjęć na tzw. „ściance”, wystawa filmowych plakatów, koncert muzyki filmowej, panel dyskusyjny dla rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim wiele ciekawych historii na dużym ekranie.

Spośród kilku festiwalowych tytułów za najlepszy obraz dziecięce jury uznało holenderski film „Niesamowity Wiplala” w reżyserii Tima Oliehoeka. W plebiscycie publiczności zwyciężył zaś obraz „Kacper i Emma na safari”. W ciągu czterech dni przez naszą niewielką salę kinową przewinęło się ok. dwóch tysięcy widzów.

Oprócz poznania ciekawych filmów z różnych stron świata młoda publiczność miała też okazję uczestniczyć w rozmaitych warsztatach artystycznych.

Podczas warsztatów filmowych uczestnicy dowiedzieli się do czego służy green box i jak korzystać ze sprzętów na planie, uczyli się też pokonywać stres przed kamerą. Na warsztatach plastycznych - „Ale plakat” dzieci dowiedziały się, jak stworzyć ciekawy znak graficzny, zainspirowany wcześniej obejrzanym filmem i zrealizowały własny projekt w technice kolażu. Zajęcia „Grafika w animacji filmowej” przybliżyły dzieciom wykonywanie ujęć w technice animacji poklatkowej, przy użyciu specjalnej pacynki, i podstawowe zasady kompozycji materiału w postprodukcji cyfrowej. Warsztaty dubbingu „Nie tylko kumkanie” były zabawą ze słowem i dźwiękiem, bo oprócz nagrywania dubbingu, uczestnicy nagrywali rozmaite odgłosy przyrody i pracowali nad dykcją i interpretacją, rozwijali wyobraźnię w zakresie analizy i syntezy dźwięków. Warsztaty reporterskie: „Studio TV w smartfonie” pozwoliły dzieciom lepiej poznać aplikacje do nagrywania filmów dostępne w nowoczesnych telefonach komórkowych oraz możliwości techniczne takiego sprzętu. Młodzi „filmowcy” dowiedzieli się także, jakie są uwarunkowania prawne rejestrowania i rozpowszechniania zdjęć, filmów i nagrań dźwiękowych. Zapoznali się z wybranymi aplikacjami do nagrywania filmów. Uczniowie uczestniczący w innych warsztatach mieli za zadanie przygotować i nagrać materiał wideo w schemacie telewizji śniadaniowej. Dzieci czekała spora liczba wejść „na żywo”, wywiady z „gośćmi” i przygotowanie reportażu prowadzonego przez reportera terenowego poza studiem.

Efektem warsztatowych prac z kamerą były krótkie filmiki zaprezentowane na dużym ekranie podczas gali wieńczącej przegląd filmowy 28 września 2016. I tak 7 Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! w OKSiBP Cieplewo przeszedł do historii.

To jednak nie koniec spotkań z dziecięca kinematografią w naszym Kinie za Rogiem. Na następne zapraszamy w kolejne niedziele o godz. 11:00 i 13:00, a grupy zorganizowane w wybrane dni tygodnia, po wcześniejszym uzgodnieniu godziny w Biurze Obsługi Klienta (tel.: 728 415 566). Koszt biletu na każdy seans to tylko 5 zł.

Patronat honorowy nad festiwalem objęła Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

Patroni medialni:
TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, "Dziennik Bałtycki", Pruszcz.com, Północna.TV.

Za pomoc w poprowadzeniu gali festiwalowej i sprawnej obsłudze naszych gości serdecznie dziękujemy wolontariuszom ze szkół w Łęgowie, Rotmance i Wiślinie.

Więcej zdjęć z festiwalu można zobaczyć na naszym profilu FACEBOOK.