Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Zapraszamy Państwa 14 kwietnia 2016 o godz. 19:00 na wyprawę w czasie i przestrzeni - wycieczkę do Trójmiasta sprzed półwiecza. A wszystko to za sprawą kolejnego spotkania Akademii Filmowej w Kinie za Rogiem w Cieplewie. Tym razem gościem seansu będzie przewodnik turystyczny, Ryszard Kopittke. „Oprowadzi” on widzów po Gdańsku i Sopocie końca lat 50. ubiegłego wieku.

Pretekstem do tej niezwykłej podróży będzie projekcja filmu Janusza Morgensterna z 1960 roku, pt. „Do widzenia, do jutra”, z niezapomnianymi Zbyszkiem Cybulskim i debiutującą wówczas na ekranie Teresą Tuszyńską, a także epizodycznymi rolami Romana Polańskiego, Jacka Fedorowicza czy Tadeusza Chyły.

do widz pobPrzepięknie sfotografowana, nostalgiczna opowieść o romansie młodego polskiego studenta z pięknością zza żelaznej kurtyny, córką francuskiego konsula. Scenariusz „Do widzenia...” napisali wspólnie Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela, na kanwie autentycznej historii dwojga młodych ludzi. Film niezwykle sugestywnie oddaje klimat ówczesnej codzienności i jest świadectwem bujnego życia trójmiejskiej bohemy artystycznej w czasach popaździernikowej „odwilży”. Scenerią historii dwojga młodych bohaterów jest Gdańsk końca lat 50. ub. wieku, przepięknie uwieczniony przez Jana Laskowskiego na czarno-białej taśmie filmowej. Tło muzyczne skomponował Krzysztof Komeda, którego w filmie można zresztą zobaczyć jako pianistę w klubie. Obraz uwiecznił też działające tu wówczas studenckie teatrzyki „Bim-Bom” i „Co to”.

Ryszard Kopittke przybliży widzom gdańskie i sopockie miejsca, które „zagrały” w filmie i sylwetkę współautora scenariusza i odtwórcy głównej roli, Zbigniewa Cybulskiego. Serdecznie zapraszamy. Kategoria wiekowa: od 12 lat, czas trwania seansu: 1 godz. 26 min. Bilety wstępu w cenie 5 zł do nabycia w BOK od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00-20:00 i w niedziele, w godz. 10:00-15:00. Tel. 58 682 85 78 wew. 1 lub 728 415 566

do widz dworzec

"Do widzenia, do jutra" warto obejrzeć również po to, by zobaczyć, jak Gdańsk zmienił się od końca lat 50.

do widzenia do jutrado widz pobrz

Niektóre obiekty „grające” w tym filmie bezpowrotnie zniknęły z mapy miasta, niektóre miejsca zmieniły się nie do poznania.

do widz elew

Tej oryginalnej ściany nie zobaczymy już na terenie głównego miasta. W pierwszych dniach kwietnia 2016 rozpoczęło się wyburzanie zachodniej elewacji dawnego kina Neptun (wcześniej Leningrad)...

 

Nagrody:

1961 - MFF, Melbourne - Srebrny Bumerang - Jan Laskowski
1961 - MFF, Stradford - Nagroda za reżyserię - Janusz Morgenstern

 

KOPITTKERyszard Kopittke - studiujący historię sztuki etnolog i przewodnik po Trójmieście. Doświadczenie zdobywał, uczestnicząc w projekcie Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce, a później na Dolnym Mieście, przy Instytucie Kultury Miejskiej, w którym działa do dziś. Dzięki projektowi Metropolitanka, który gromadzi historie kobiet, od 2014 roku oprowadza także śladami „prekursorek”, związanych z miastem. W 2014 roku, po ukończeniu etnologii na Uniwersytecie Gdańskim „zbierał” także ludzkie historie w projekcie „Stocznia Jest Kobietą”.