Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Wójt Gminy Pruszcz Gdański, sołectwo Mokry Dwór i Gospodarstwo Rolne Zbroińscy zapraszają 9 i 10 maja na imprezę Żuławski Tulipan 2015.

plakatW najbliższy weekend czeka nas tulipanowa, niesamowita i pełna wrażeń "podróż dookoła świata". Głównym bohaterem tegorocznej edycji Żuławskiego Tulipana organizowanej pod hasłem "Z Żuławskim Tulipanem dookoła świata" będzie Jerzy Adam Forster, pochodzący z Mokrego Dworu podróżnik i członek wyprawy Jamesa Cooka po Pacyfiku. Motyw podróży będzie przyświecał nie tylko dywanom z setek tysięcy główek tulipanów, ale również całemu programowi towarzyszącemu. Przygotowaliśmy atrakcje, jakich w Mokrym Dworze jeszcze nie było! A wśród nich spotkanie z podróżnikami pod patronatem Radia Gdańsk i miesięcznika "Poznaj Świat".

Żuławski Tulipan to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce - a prawdopodobnie także w Europie - na tak dużą skalę. Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów, ale z uwagi na fakt, że kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok. 500 osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. dwóch milionów główek tulipanów! Rezultatem kilkudniowego układania jest robiący ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających Mokry Dwór kwiatowy dywan.

Każdego roku imprezie przyświeca inny motyw przewodni. Za nami: ormiańskie motywy inauguracyjnego Żuławskiego Tulipana 2009, Rok Chopinowski, Rok Jana Heweliusza, EURO 2012, Tulipanowy bajkowy świat i Tulipany dla Jana Pawła II. Tym razem podczas dwudniowej imprezy, nie zabraknie egzotyki, elementów marynistycznych i rozmaitych ciekawostek podróżniczych.

Szczegółowy program opublikujemy wrótce.

ŻT 2014 2ŻT 2014 3