Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

festsen2014

Doroczny Festyn Seniora, tym razem zorganizowany pod hasłem „Na zdrowie!”, zgromadził we wtorkowe popołudnie ponad pół tysiąca mieszkańców gminy Pruszcz Gdański.

Na teren Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie, gdzie odbywała się impreza zaplanowana na godz. 14, goście zaczęli się schodzić już od godz. 13. Kolejni uczestnicy zjechali specjalnie wynajętymi autokarami z terenu całej gminy. Oficjalnie powitali ich w roli gospodarzy Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący RG Marek Kowalski. Spotkanie poprowadził Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP, który zachęcał gości do korzystania z licznych atrakcji.
- Operacja pod hasłem „Festyn Seniora – Na zdrowie” uzyskała dofinansowanie w konkursie na organizację imprez prozdrowotnych, ogłoszonym przez LGD „Trzy Krajobrazy”. Z budżetu Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 otrzymaliśmy ponad 28 tys. zł – wyjaśnił dyr. Cwaliński. – To istotne wsparcie, gdyż w naszej z roku na rok przybywa mieszkańców w wieku 65+, a do takich osób adresowany jest nasz festyn seniora. W tym roku imienne zaproszenia rozesłaliśmy już do ponad dwóch tysięcy gości.
Zgodnie z hasłem przewodnim, podczas imprezy organizatorzy intensywnie promowali zarówno zdrową dietę, aktywny tryb życia, jak i coraz liczniejsze miejsca na terenie gminy Pruszcz Gdański sprzyjające rekreacji, z których z powodzeniem mogą korzystać również seniorzy.
Można było zasięgnąć porady dietetyczki. Do stoiska Magdaleny Olszówki od razu ustawiła się kolejka i przez cały czas trwania festynu zgłaszali się kolejni chętni do sprawdzenia wagi, zbadania zawartości wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ogólnej masie ciała. Dietetyczka radziła też jak zbilansować właściwą dietę dla osób starszych. Z porad skorzystało ponad sto osób.
Na stoisku obok chętni degustowali soki warzywne oraz różne gatunki miodu, w tym tradycyjne produkty regionalne, jakimi są miody pszczółkowskie: majowy, czerwcowy i lipcowy, przy okazji poznając ich właściwości i walory prozdrowotne.
W namiocie biura obsługi OKSiBP można było otrzymać foldery pt. „Gmina Pruszcz Gdański – Na zdrowie!” promujące miejsca atrakcyjne pod względem turystyczno-krajobrazowym i doskonałe do rekreacji. Goście zapoznawali się też z najnowszą ofertą kinowo-teatralną placówki i rezerwowali bilety na najbliższe wydarzenia.
Gdy na dużej scenie zespół Bez Nazwy grał szlagiery do tańca, za „parkiet” posłużył jak zwykle betonowy parking Ośrodka. Tymczasem tuż obok, na małej scenie, zawodowy kucharz Krzysztof Bagiński wystąpił z pokazem kulinarnym. Przygotował - na oczach gości i z pomocą wójt Magdaleny Kołodziejczak - zdrowy posiłek, m.in. roladki z piersi kurczaka z warzywami. Po pokazie dań można było spróbować, by przekonać się, że zdrowe potrawy nie muszą być niesmaczne.
W związku z charakterem festynu, jednym z ważniejszych punktów programu były warsztaty aktywności seniora. Zainteresowani mogli wziąć udział w krótkich kursach tai chi, aerobiku, tanecznym i nordic walking. Ochotnicy najpierw ćwiczyli pod okiem instruktorów, by później efekty zajęć zaprezentować wszystkim podczas publicznego pokazu przed główną sceną. Zabawy było co niemiara, a uczestnicy zajęć zebrali gromkie brawa za odwagę i udane popisy. Na zakończenie wśród ćwiczących rozlosowano upominki-niespodzianki.
Tradycyjnie już mogliśmy też liczyć na ogromne wsparcie młodzieżowej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Jagatowa pod okiem Barbary Wójcik. Młodzież pracowicie krążyła między bufetem a stołami, roznosząc poczęstunek, m.in.: zupę z jarzyn i kaszy, młodą kapustę, barszcz z pierogami z soczewicą, ciasta z owocami i napoje. Jak co roku, z wielkim zapałem i zaangażowaniem wśród gości uwijali się z tacami panie i panowie sołtysi. Wszystkim wolontariuszom i osobom, które aktywnie wspierały organizatorów składamy gorące podziękowania. Serdecznie dziękujemy również piekarni Mielnik ze Straszyna, która - jak co roku - ofiarowała pieczywo i część słodkich wypieków na imprezę.

 

Warto obejrzeć:
RELACJA WIDEO


01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

DOCRJ